04.02.2022 07:36

Divadelní hra Marka Epsteina Mléčné sklo bude mít premiéru ve Vršovickém divadle MANA

Novou původní divadelní hru Mléčné sklo uvede dnes večer v premiéře Vršovické divadlo MANA. Jejím autorem je filmový scenárista Marek Epstein. V inscenaci o morálce současného světa se vedle Martina Dejdara v hlavní roli představí Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý. Mléčné sklo nastudoval režisér Ondřej Zajíc.

Na počátku příběhu je smrt, u níž není zřejmé, zda jde o vraždu či sebevraždu. Bývalý detektiv Schwarz v podání Martina Dejdara hledá viníka a zamotává se při tom do sítě lží i polopravd. Nekonvenční policista se spletitým osudem je posedlý touhou najít pravdu v příběhu, který mu nedává smysl, navzdory policejně ověřeným faktům. „Pointa celé hry bude pro diváka velkým překvapením. Je to velmi neobvyklý, nečekaný až drastický příběh, ale s určitou dávkou humoru. Což je myslím dost podstatné," uvedl Martin Dejdar.

Schwarzovým protihráčem je žena jménem Laura, o níž se divák může domnívat, zda je trpící matka, týraná žena, anebo oběť tyrana. Stejně jako může pátrat, kdo je její manžel, jakou hraje v celém tajemném příběhu roli a zda je vůbec možné dobrat se pravdy.

K napsání hry o světě velkého byznysu a firemních i rodinných intrik inspiroval scenáristu, spisovatele a dramatika Marka Epsteina krátký novinový článek. Popisoval skutečný příběh matky, která nedokázala odložit nemocného syna. Ale zároveň už neměla sílu se o něj starat. „Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, jíž zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že už jsem příběh nedokázal odložit," popsal vznik hry Epstein.

https://www.vrsovickedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw