18.04.2007 00:00

Divadelní organizace kritizují odvolání ředitele ND Brno Prokeše

Brno 18. dubna (ČTK) - Asociace profesionálních divadel ČR a Jednota hudebního divadla kritizují v otevřeném dopise brněnské městské radě odvolání ředitele tamního Národního divadla Zdeňka Prokeše. Podle textu podepsaného předsedy obou organizací Janem Burianem a Josefem Hermanem nemají politici mandát posuzovat umělecké výkony divadla a před rozhodnutím o odvolání se měli poradit s Radou Národního divadla nebo s jinými odborníky. Radní rozhodli o Prokešově odvolání 10. dubna, funkci složil ředitel v pondělí.

"Jakkoli vám zákon umožňuje jmenovat nebo odvolat ředitele příspěvkové organizace kdykoliv bez udání důvodu, protestujeme proti postupu, který jste zvolili a který se v našich očích neslučuje s dobrými mravy," uvádí otevřený dopis. Rychlé odvolání ředitele rok před skončením jeho mandátu by prý bylo přiměřené jen v případě závažného pracovního přečinu nebo trestného činu. "Vy jste však k jeho práci uvedli pouze dílčí a koncepční výhrady," vyčítají divadelníci politikům.

Otevřený dopis městskou radu vyzývá, aby problematiku ještě projednala v odborných komisích a vyžádala si posudky expertů. "Jistě máte právo požadovat změny v Národním divadle, nemáte však mandát posuzovat odborné otázky s nimi spojené. Máte však také povinnost dodržovat vlastní pravidla. Protestujeme tímto proti jednání bez účasti veřejnosti, neobhajujeme osobu ředitele či stav divadla," stojí v dopise.

Slovy primátora Romana Onderky neměl Prokeš "tah na branku". Scéna má také dlouhodobé finanční problémy. Podle města je to kvůli nevhodné skladbě repertoáru a špatné propagaci, podle Prokeše je divadlo s chátrajícími budovami dlouhodobě podfinancované a problém začíná u systému dotační podpory kultury v Brně.

Prokeš označil odvolání za nepochopitelné a bezprecedentní. Argumentoval návštěvností, uměleckými úspěchy i vysokou soběstačností divadla. Kritická vyjádření primátora Romana Onderky k činohernímu repertoáru označil za nekompetentní. "Vzhledem ke zvyšující se návštěvnosti i k dalším věcem je to pro mě svým způsobem nepochopitelné," řekl novinářům.

Národní divadlo, které měsíčně hraje asi 60 představení, loni navštívilo 239.000 diváků, což je o 20 procent více než v předchozím roce. V letošním prvním čtvrtletí stoupla meziročně návštěvnost o devět procent. Sezonu divadlo končilo s šestimilionovou ztrátou.

Vedení města chystá výběrové řízení na nového ředitele. Média spekulují o možném příchodu bývalého šéfa pražské první scény Daniela Dvořáka.

tmd mnj

Autor článku: ČTK