12.09.2019 09:33

Divadelní Plzeň nabídne výstavu České divadelní fotografie

Publiku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni bude v prostorách Nového divadla představena putovní výstava Česká divadelní fotografie. Výstava návštěvníky provede historií českého divadla od úplného počátku vzniku fotografie polovině 19. století až po současnou tvorbu, nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací velkých i studiových scén, nahlédne také do divadelních budov a jejich zákulisí. Vedle renomovaných ateliérů 19. a začátku 20. století jsou na výstavě zastoupeny významné osobnosti české divadelní fotografie jako Zdeněk Tmej, Karel Ludvík, Václav Chochola, Jaroslav Krejčí, Bohdan Holomíček, Viktor Kronbauer.

„Výstava se nesoustřeďuje jen na fotografické záznamy divadelních inscenací, ale předkládá donedávna opomíjenou disciplínu divadelní fotografie z různých úhlů pohledu,“ přibližuje její autorka Anna Hejmová z Institutu umění – Divadelního ústavu. „Najdeme zde například první ateliérové portrétní fotografie, stylizované snímky či fotografické obrazy použité jako součást scénografického řešení inscenace,“ dodává.

Výstava bude instalována v prostorách Nového divadla od středy 11. září do neděle 14. září 2019. Jedná se o zmenšenou verzi reprezentativní výstavy o historii divadelní fotografie v českých zemích, která se konala na jaře 2018 v pražském Obecním domě. Další příležitost navštívit výstavu budou mít zájemci v Praze v Nostickém paláci během Dne otevřených dveří Ministerstva kultury v sobotu 28. září 2019.

Spolu s výstavou IDU připravil stejnojmennou odbornou publikaci v české a anglické mutaci mapující fenomén české divadelní fotografie. Kniha v roce 2018 získala Cenu Divadelních novin za publikační počin v oblasti divadla. Publikace je dostupná v internetovém knihkupectví IDU Prospero.

www.idu.cz

Autor článku: IDU, Foto: Obyčejni lide, Divadlo Archa, Praha (režie: Jana Svobodova, Wen Hui) / Foto: Jakub Hrab, 2017. Fotografie získala první cenu v kategorii Inscenace na prvním ročníku Přehlídky divadelní fotografie v r. 2018.