11.02.2019 14:00

Divadelní projekt Everyman aneb Země peciválů spojuje dva divadelní texty

Everyman aneb Země peciválů je unikátní divadelní inscenace tišnovského Karasova divadla v produkci Pavla Hanáka, která spojuje dva divadelní texty – perlu světového divadla Everyman v překladu Pavla Drábka a českou barokní hru Zrcadlo masopustu. Inscenaci provází krásné lidové písně z pera Jiřího Pavlici. Výtvarné pojetí Everymana je inspirováno obrazy Hieronyma Bosche, Pietera Brueghela st. a maskami české masopustní tradice z Veselého kopce.

Premiéra se odehrála 27. ledna 2019 v Tišnově a setkala se s obrovským zájmem a vstřícným přijetím diváků. První reprízy 3. února se zúčastnil autor hudby Jiří Pavlica a byla stejně úspěšná. Režisér a autor scénáře Pavel Hanák oba již zmíněné texty spojil do jediného celku a rozehrál prastaré téma o lidském putování životem s použitím principu divadla na divadle. V této výpravné alegorii vystupuje třináct herců a vše doprovází šestičlenný hudební soubor složený z převážně profesionálních muzikantů.

Děj inscenace Everyman aneb Země peciválů se odehrává ve vesnické hospodě v období masopustu, kam přijíždí kočovní herci a muzikanti, aby zde sehráli divadelní hru o Everymanovi. Hašteřivá a lakotná šenkýřka se neustále pře se svým starým pobožným mužem o tom, jak správně vést živnost. Hospodští hosté představují různé povahy lidí a tropí si šprýmy z této prapodivné dvojice. Bujaré veselí se střídá s lidovou moudrostí a něhou, stejně jako se střídá příběh šenkýřky a hospodského s příběhem, který přinesli kočovní herci – s Everymanem. Ten vypráví alegorický příběh o člověku a o jeho pouti životem, o odvěkém souboji mezi laskavostí a bohatstvím, láskou a zradou, přátelstvím a vypočítavostí, upřímností a falší. Tento odvěký souboj byl stejný před pěti sty lety, kdy hra vznikla, jako dnes. Proto je nám Everyman tak blízký, protože je svojí povahou současný.

Na tomto projektu spojily síly tři tišnovské organizace – Karasovo divadlo, Základní umělecká škola Tišnov a Městské kulturní středisko Tišnov. Přestože se jedná o divadelní projekt vzniklý na bázi dobrovolnictví, nic si nezadá s výkony profesionálů, možná je v ledasčem předčí – v upřímnosti, v nasazení a ve velkém srdci, které do inscenace každý vložil. Pavel Hanák tímto dílem, které čekalo na své uvedení více jak dvacet let, vzdává hold a úctu svým dvěma profesorům – Bořivoji Srbovi a Evě Stehlíkové.

V nadcházejícím období bude Everyman v Tišnově reprízován 24. února, 3. března 2019 a je připraveno speciální open-air představení na 22. června tamtéž. V současné době soubor jedná o hostování na různých místech České republiky.

Více informací můžete nalézt na Facebookovém profilu inscenace: Everyman2019
https://www.facebook.com/everyman2019

Autor článku: Pavel Hanák

Divadelní projekt Everyman aneb Země peciválů spojuje dva divadelní texty

Amatérské divadlo

20.11.2019

Pardubické Divadelní studio LAIK uvede premiéru pohádky Čertův švagr

Mladé divadelní studio LAIK, které už šest let působí při Východočeském divadle Pardubice, čeká v neděli 24. listopadu premiéra pohádky Dany Bartůňkové Čertův švagr. Se začínajícími herci ji na Malé scéně ve dvoře nastudoval vedoucí studia a herec Východočeského divadla Zdeněk Rumpík.

10.11.2019

Pražské Hudební divadlo Karlín vyhlásilo soutěž o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy

Pražské Hudební divadlo Karlín vyhlásilo soutěž o nejlepší divadelní soubor ze základní nebo střední školy v České republice. Do soutěže se mohou hlásit i základní umělecké školy a amatérské soubory, nikoli však konzervatoře či profesionální soubory. Přihlásit se lze s muzikálovými i činoherními inscenacemi na webu, kde jsou i podrobná pravidla.

04.11.2019

Přehlídka amatérského divadla Vršovická divadelní kovárna

Projekt má ambici navázat na přehlídku Karlínské jeviště, (KJ) která byla jednou z největších přehlídek amatérského divadla v České republice. Bohužel po 16 ročnících v roce 2015 skončila: jak z důvodů finančních, tak vyčerpáním organizátora akce (Divadlo a Život). Jedná se o nepostupovou přehlídku s průběžným hodnocením odborného lektorského sboru a seminářem za účasti přihlášených divadelních souborů i diváků. Festival je dvoukolový, přičemž se odehraje 10 – 12 představení v jedné části – v podzimní/listopad/ a následně znovu 10 – 12 inscenací v části zimní /leden.