24.04.2014 12:32

Divadelní projekt lidí s Downovým syndromem Maminko, jsi důležitá jako šraňky v tunelu!

A k čemu byste přirovnali svoji maminku vy? Málokoho by asi napadlo něco tak originálního, jako jsou šraňky v tunelu... Taková je maminka Denisy Střihavkové, spisovatelky s Downovým syndromem. Spontánnost, bezelstnost i jistá originální nepatřičnost a odzbrojující naivita jejích textů jsou  pro "běžné" spisovatele nenapodobitelné. Stejně tak jsou nenapodobitelné i herecké a pohybové projevy aktérů s tímto postižením.

Najednou se lekla. Slyšela teskně volat. Ten hlas volal:
"Jano Střihavková!"
On to byl její miláček Miloš Střihavka! Vylezl z křoví.
"To jsem já, Jani! Jsem Miloš Střihavka. Nejsi důležitá jako šraňky v tunelu?"

Mladiství i dětští herci s Downovým syndromem budou společně se svými zdravými sourozenci a studenty JAMU odkrývat příběh nejen o tom, jak Miloš Střihavka vyskočil z křoví a objevil Janu Střihavkovou. V představení jsou použity texty autorů s Downovým syndromem, Denisy Střihavkové, Jiřího Šedého, Milana Kosmáka a dalších.

Inscenace je dokumentem o pohledu společnosti na toto postižení i výpovědí samotných lidí s Downovým syndromem. Nechme se obohatit jejich svébytným myšlením a vnímáním světa! Inscenace režisérky Jitky Vrbkové vzniká ve spolupráci Divadla Aldente a o.s. Úsměvy, občanského sdružení pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám.

Premiéra projektu je v neděli 11. května v 18:00 v Bezbariérovém divadle Barka

www.divadloaldente.cz
www.usmevy.cz

 

Autor článku: Hanka Stříbrná

Divadelní projekt lidí s Downovým syndromem Maminko, jsi důležitá jako šraňky v tunelu!