09.01.2004 00:00

Divadelní projekt Všechna jediná získal další mezinárodní ocenění

PRAHA – Grand Premio neboli hlavní cenu mezinárodního divadelního festivalu Fiesta ve Venezuele obdržel projekt mladé choreografky, tanečnice a herečky Adély Stodolové Všechna jediná. České představení uspělo v konkurenci 21 projektů z 15 zemí světa, získalo pozvání na další významné festivaly, připravuje turné v Jižní Americe a samozřejmě bude opět k vidění také v České republice.

            Ocenění projektu Všechna jediná na festivalu Fiesta, který se konal v hlavním městě Venezuely - Caracas od 4. do 14. prosince, završilo roční úspěšné inscenování tohoto díla. Projekt získal Cenu publika na festivalu Česká taneční platforma, na mezinárodním festivalu Zdarzenia v Polsku byla projektu udělena Grand Prix jednohlasným rozhodnutím poroty; a dále choreografka Adéla Stodolová převzala za tento projekt Cenu Divadelních novin a společnosti Sazka za počin sezóny 2002/2003 v kategorii alternativa. Divadelní projekt Všechna jediná, ve kterém Stodolová využívá techniky současného tance, moderního mimu a který je doprovázen živou hudbou violoncellistky Anny Bubníkové a kytaristy Pavola Smolárika, se stal, nejen ve své kategorii, pravděpodobně nejúspěšnějším českým divadelním projektem roku 2003.

            „Přála bych každému divadelníkovi hrát pro venezuelské publikum“, říká autorka projektu Adéla Stodolová. „Diváci se od začátku představení stali jeho součástí a reagovali na každý detail. Byl to pro mne silný zážitek!“, dodává Stodolová. Díky úspěchu nejen mezi laickým publikem, ale také mezi odbornou porotou byl projekt Všechna jediná pozván k několika představením na festivaly v Chile a Argentině. „Zároveň také připravujeme turné po Venezuele na léto 2004, kde bychom měli sehrát až 20 představení“, prozrazuje producent projektu Jiří Weberschinke z agentury W Productions. „Koncept turné bude netradiční. Plánujeme totiž spolupráci také s místními umělci, kteří budou zajišťovat doprovodný program“, naznačuje rozsah celého turné Weberschinke. „Cílem turné je především navázat dlouhodobé kulturní vztahy a vytvořit podmínky pro prezentaci dalších kvalitních českých projektů Jižní Americe a v následujících letech by se některé zajímavé jihoamerické umělecké projekty měli objevit také v České republice“, slibuje Weberschinke.

            Projekt Všechna jediná nebude v tomto pouze cestovat po zahraničních divadelních scénách, které by nebylo možné bez podpory Ministerstva kultury, Ministerstva zahraničí – Odboru kulturních a krajanských vztahů a letecké společnosti Alitalia. Připravuje se také několik představení na konci února v divadle Alfréd ve dvoře v Praze, kde se také před rokem uskutečnila premiéra. Na jaře by se měl projekt Všechna jediná objevit i na mimopražských jevištích.

            Adélu Stodolovou, absolventku pražské HAMU – Katedry nonverbálního a komediálního divadla, mohou diváci spatřit také v divadle Komedie v inscenaci Lidumor aneb má játra beze smyslu v režii Dušana Pařízka, ve Studiu Ypsilon v autorském projektu 1203 aneb není mi smutno v režii Jiřího Havelky. Spolupracuje v Národním divadle jako asistentka choreografie v připravované opeře Výlety Páně Broučkovi v režii Jiřího Nekvasila.

A před odjezdem na letní turné do Venezuely, Chile a Argentiny představí pražskému publiku svůj nový projekt, který bude mít premiéru 24. - 26. února 2004 koncem června opět v divadle Alfréd ve dvoře.

 

Autor článku: příspěvky veřejnosti