24.05.2022 20:05

Divadelní soubor Farma v jeskyni připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí

Radikalizace a extremismus mezi dětmi a dospívajícími jsou téma nového projektu divadelního souboru Farma v jeskyni. Vedle divadelního představení zahrnuje také film s dětskými herci, výstavu a vzdělávací aktivity. Autorská divadelní inscenace Commander bude mít premiéru 13. června v Centru současného umění DOX v Praze. 

Projekt je dílem režiséra souboru Farma v jeskyni Viliama Dočolomanského. Soubor se nechal inspirovat zprávou z médií o tom, že byl odhalen vůdce mezinárodní neonacistické on-line skupiny. Ukázalo se, že to byl třináctiletý chlapec pod přezdívkou Commander. Členové Farmy v jeskyni zjistili, že tohle téma není v Česku příliš známé a skrze zážitek a edukativní projekt se ho rozhodli veřejnosti představit, uvedla dnes za soubor Markéta Hrehorová.

„Tato šokující zpráva pro nás byla impulsem, abychom začali zkoumat, jak se mladí lidé k takto extrémním názorům v on-line světě dostávají, proč se to děje a kam to může vést," řekl Dočolomanský.

Projekt Commander se nezabývá jen příběhem dětského radikálního vůdce, ten byl pro tvůrce jen prvotním impulsem ke zkoumání společnosti a principů vedoucí k polarizaci a on-line radikalizaci dospívajících. Farma v jeskyni tak upozorňuje na skryté a opomíjené nebezpečí, s nímž se děti a mladí lidé v on-line prostředí setkávají, i na důsledky, jež to pro svět může mít.

Divadelní představení se skládá z audiovizuální projekce s dětskými herci a pohybového divadla s dospělými performery. Edukační část má odpovídat na otázky, které si děti i rodiče mohou k problematice klást a skládá se ze série videí a workshopů pro děti. Obě části pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů neonacistické skupiny FKD, kterou zmíněný chlapec pod profilem Commander vedl.

Členové souboru Farma v jeskyni se při výzkumu, který u nich vždy předchází uměleckému zpracování tématu, zaměřili na problematiku a možnosti prevence on-line radikalizace. Ke spolupráci na projektu Commander přizvali řadu expertů, například odbornici na radikalizaci a extremismus Barboru Vegrichtovou. Ta dnes uvedla, že radikalizace jedince trvá dlouho a že se týká stále mladších dětí, třeba i osmiletých.

Dalšími odborníky zapojenými do projektu jsou psycholožka a socioložka Karolína Presová, lektor digitální gramotnost Michal Kučerák či norský novinář a expert Øyvind Strømmen, který byl poradcem při procesu s extremistou Andersem Breivikem.

Mezinárodně oceňovaný divadelní soubor Farma v jeskyni pod vedením Dočolomanského ve své tvorbě pojí fyzické divadlo, video, film a živou hudbu a zabývá se zkoumáním často opomíjených společenských témat.

https://farminthecave.com/

Autor článku: ČTK: hrm, rdo