05.08.2009 00:00

Divadelní soubor Ty-já-tr vystoupí na Křivoklátě

Praha 5. srpna (ČTK) - Už posedmé se na středočeském hradě Křivoklát představí pražský divadelní amatérský soubor Ty-já-tr, který letos slaví dvacet let existence. I letos tam jeho členové vystoupí v rámci Křivoklátských divadelních slavností, které se konají od 10. do 23. srpna. Uvedou starší inscenaci Rostandova Cyrana z Bergeraku a komedii Nápoj lásky aneb Mandragora

"Režisérem Mandragory, připravené právě k této příležitosti, je Josef Hervert. Cyrana, kterého jsme na tomto hradě uvedli už loni a uvádíme ho v pražském divadle Radar, nastudoval kmenový režisér Divadla na Vinohradech Jan Novák," řekla ČTK zakladatelka souboru Radka Tesárková. 

Připomněla, že už v roce 2003 sehráli členové Ty-já-tru na prvním hradním nádvoří Křivoklátu dvanáct představení inscenace hry Noc na Karlštejně. O rok později šlo o 17 repríz Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy a v roce 2005 šest uvedení jeho Večera tříkrálového. "Zkrocenka" se na Křivoklátě objevila i v roce 2006, kdy ji tam zhlédlo více než tisíc lidí"

"Pro Křivoklátské divadelní slavnosti 2007 jsme připravili inscenaci hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské v režii Josefa Herverta za dramaturgické spolupráce Jaroslava Someše," dodala Tesárková. Její soubor si za dobu své existence našel nejen své místo v kulturním kontextu Prahy 7, kde na scéně divadla Radar pravidelně působí, ale i hlavního města Prahy a ve své kategorii dětských a mladých souborů v celé České republice. 

Předmětem činnosti souboru Ty-já-tr je především dramatická výchova a v přímé návaznosti na ní dětské divadlo jako svébytný umělecký obor. Na vedení souboru spolupracuje patnáct pedagogických a uměleckých pracovníků, většinou absolventů a studentů vysokých a uměleckých škol. Učí děti kultuře řeči a pohybu, vedou je k vytvoření správného žebříčku kulturních a etických hodnot. V pedagogickém programu nechybí ani hudební, literární, výtvarná, pohybová a hlasová výchova, umělecký přednes a strukturální drama. 

Další informace o souboru i Křivoklátských divadelních slavnostech naleznou zájemci na internetových adresách www.ty-ja-tr.cz a www.krivoklat.cz

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK