12.05.2006 00:00

Divadelní studio Farma v jeskyni oceněno na festivalu v Rijece

(Tisková zpráva Divadelního ústavu)

(Praha - 12. května 2006) - Na 13. Mezinárodním festivalu malých scén v Rijece, který proběhl od 3. do 10. května 2006, získalo divadelní studio Farma v jeskyni za inscenaci Sclavi/Emigrantova píseň v režii Viliama Dočolomanského hlavní cenu Veljka Maričiće za nejlepší inscenaci.

Farma v jeskyni hostovala v Rijece v rámci projektu Invaze do Evropy 2006 (www.ceska-invaze.cz) organizovaným Divadelním ústavem, který má za cíl prezentovat české divadlo v mnoha evropských městech.

Festival v Rijece patří k nejpřednějším divadelním festivalům na Balkáně. Je otevřen jednak klasickému divadlu, ale dává prostor také divadlu experimentálnímu, divadlu různých poetik a stylů. Letos se zde představily soubory z Německa, Ruska, Bulharska a nejlepší inscenace ze zemí bývalé Jugoslávie. Česká republika zde byla inscenací Farmy v jeskyni reprezentována vůbec poprvé.

Mezinárodní studio Farma v jeskyni se pod vedením Viliama Dočolomanského zabývá rozvojem a výzkumem možností nonverbálního projevu na základně zajímavých témat s výrazným použitím hudebního doprovodu. Inscenace Sclavi/Emigrantova Píseň vychází z motivu emigrace Slovanů do Ameriky a jejich opětného návratu do vlasti. Předcházel ji podrobný výzkum na východním Slovensku. Dále vychází z dopisů emigrantů, z první části trilogie Karla Čapka Hordubal a ze studia starých rusínských a ukrajinských písní.

Viliam Dočolomanský za tuto inscenaci obdržel v roce 2005 Cenu Sazky, Cenu Divadelních novin a Cenu Osobnost roku na festivalu Next Wave. V roce 2006 převzal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2005.

Projekt Invaze do Evropy 2006 je organizován Divadelním ústavem v Praze za podpory Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Magistrátu hl. Města Prahy a ve spolupráci s Ústředím českých center.

Zdroj: Klára Procházková, PR / Divadelní ústav

Autor článku: redakce