03.12.2020 16:23

Divadelní workshop ONLINE: Před oponou – divadlo očima herce

Divadelní workshop ONLINE II.
Před oponou - divadlo očima herce

Workshop je součástí dvoudílného cyklu Za oponou a Před oponou.
Účastníci celého cyklu získávají jako bonus zdarma vstupenku na jednu z vybraných inscenací Švandova divadla.

TERMÍNY NEJBLIŽŠÍHO WORKSHOPU
3., 9., 10. 12. vždy od 18:00 do 19:00 a 16. 12. 2020 od 17:00 do 19:00
(4 navazující lekce)
Limitovaný počet účastníků: 8
Cena: 1000 Kč

Divadlo očima herce

Profesionální lektor/ka Švandova divadla Vás zve do tajemného světa herecké profese! A že se to zdá v online formě nemožné?

Několik měsíců během první vlny pandemie pokračovala výuka Hereckého studia Švandova divadla virtuální formou a z této zkušenosti budeme čerpat i v praktické části workshopu.

Kromě základních hereckých cvičení se budeme také věnovat historickému průřezu, v kterém prozkoumáme vývoj herectví od počátků divadla až po současnost.
Čeká nás návštěva kolosea a výroba domácí masky na antický způsob, vytvoření a ztvárnění hereckého typu z commedie dell'arte a v neposlední řadě taky porovnání realismu, symbolismu a expresionismu v moderním herectví.

Všechny teatrologické výpravy si ověříme na vlastní kůži a lépe tak pochopíme rozmanitost tohoto umění. Součástí workshopu bude i debata s  dvěma pozvanými hosty - profesionálními herci na téma "co se děje před oponou", kde se pobavíme o tom, proč se říká jevišti "prkna, které znamenají svět".

Workshop je rozdělen do 4 interaktivních webinářů. První tři potrvají 60 minut a poslední, čtvrtá lekce bude plánovaná na dvě hodiny. Pokusíme se v ní propojit vyzkoušené starší i novější formy herectví.

Účastníci workshopu obdrží odborná skripta i přístup k videozáznamům rozebíraných představení Švandova divadla.

Vede Olívia Fantúrová
Absolventka teorie a dějin divadla na Masarykově univerzitě a činoherní režie na JAMU, která je od sezóny 2019/2020 vedoucí pedagožkou a režisérkou Hereckého studia Švandova divadla. Absolvovala několik režijních stáží v ND Brno, ve Švandově divadle, v Divadle Husa na provázku, ve Venuši ve Švehlovce, v Schauspiel Graz, atd. Orientuje se na autorské, dokumentární a fyzické divadlo a jejich multidisciplinární a sociální přesahy. Se studiem na brněnské JAMU se rozloučila v září 2020, a to radikální úpravou knižního bestselleru Raději zešílet v divočině. Její mimoškolní aktivity jsou zejména paradivadelního charakteru nebo se jedná o site-specific performance. Na kontě má ale taky několik projektů v kamenných divadlech, např. Mezinárodní divadelní festival Encounter 2017, scénické čtení dramatu Wolframa Holla A pak v Činoherním studiu Ústí nad Labem nebo inscenaci pro letní projekt pražského Národního divadla - ND YOUNG s názvem Očúrat a spát!
Soustřeďuje se na specifika režijně-herecké spolupráce, seberozvojové herecké metody a již několik let vede herecké a režijní workshopy. V současnosti se účastní výcviku systemických konstelací a tuto techniku propojuje se svým pedagogickým a režijním přístupem. V sezóně 2020/2021 uvede čtyři autorské inscenace, přičemž jedna z nich, Ale! Z říše divů, vychází z celoročního vzdělávacího programu Hereckého studia Švandova divadla.

REZERVACE
Barbora Honzlová Vacková
Tel.: +420 725 483 323
vackova@svandovodivadlo.cz

Autor článku: Barbora Honzlová Vacková