19.03.2007 00:00

Divadelníci v K.Varech budou protestovat kvůli dotacím na kulturu

Karlovy Vary 19. března (ČTK) - V Karlových Varech budou divadelníci z ochotnického souboru Divadlo Bezdirky protestovat proti tomu, že město dosud neschválilo dotace na kulturní aktivity v letošním roce. Na protest proto neodehrají ve středu představení My čekali jaro, zatím stojí on. Časově omezená stávka bude trvat 2,5 hodiny a herci ji chtějí opakovat. ČTK o tom informoval šéf divadla Martin Kaiser.

Ochotníkům se nelíbí, že měli předat žádosti o poskytnutí dotací už do 30. září loňského roku. Od té doby čekají, zda vůbec nějaké peníze dostanou. Podle Kaisera radní porušují zásady, které sami přijali. "V podstatě by měla komise města a poté rada rozhodnout o dotacích do třech měsíců. Ta doba dávno minula. Absurdní je, že rada přitom schválila dotaci půl milionu korun na na výstavu fotek Země krásná neznámá francouzského fotografa Yanna Arthuse Bertranda. Místní soubory přitom živoří," uvedl Kaiser.

Mluvčí magistrátu Jakub Kaválek uvedl, že o nespokojenosti divadelníků město nic neví. Na magistrát se podle něho s oficiální stížností kvůli dotacím dosud nikdo neobrátil. "Vyřízení žádostí o dotace určitě nějakou chvíli trvá. Příspěvky na kulturu bude zastupitelstvo projednávat," uvedl.

Protože negativní politika města uplatňovaná vůči nekomerční kulturní sféře podle Kaisera pokračuje i nadále, budou herci z Divadla Bezdirky i nadále na tuto situaci upozorňovat. Protestní akce chtějí pořádat minimálně jednou za měsíc. První recesisticky laděné mítinky začalo Divadlo Bezdirky pořádat už před třemi lety, kdy město rozhodlo o zrušení stálého divadelního souboru.

vlm mol

Autor článku: ČTK