11.12.2013 14:10

Divadelníci ze Slané zvou na premiéru

Divadelní soubor Tyl Slaná si všechny své přátele a příznivce dovoluje pozvat na slavnostní premiéru divadelní komedie „Když se zhasne“ v podání našeho slánského souboru. Představení se uskuteční ve čtvrtek 26. prosince 2013 od 16:00 a 19:30 hod. v Kulturním domě ve Slané. 

Všechny přátele, příznivce a fanoušky našeho divadelního souboru bychom rádi seznámili s naší zbrusu novou divadelní hrou, protože její vánoční premiéra se nezadržitelně blíží. Dovolte nám tedy ve stručnosti popsat děj této mrazivé, tak trochu vánočně laděné komedie, která knokautuje vaše bránice…

Trevor a Nina jsou manželský pár z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální - vlastně je to hotové peklo na zemi, se kterým nelze jen tak skoncovat. Může za to předmanželská smlouva, jenž je drsnější než pravidla amerického fotbalu: ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční vánoční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou Imelda a Artur - poněkud výstřední manželé a jejich jediní skuteční kamarádi. Imelda je věštkyně s vlastním televizním pořadem a Artur učí historii a dějiny USA na vysoké škole. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že půjde o dost nudnou párty, jenže to by ona předmanželská smlouva nesměla obsahovat maličký dodatek: ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a všechen majetek mu při tom zůstane. Vánoční večírek se tak promění v rozvodové bitevní pole, kde se bojuje zbraněmi nejtěžšího kalibru, a kde vítěz může být jen jeden…

Autoři této komedie, o které se veřejně mluví jako o jedné z těch nejlepších, jaké jsou v současné české komediální dramatice k vidění - Michaela Doleželová a Roman Vencl - jsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější - právě námi připravovaná hra „Když se zhasne“ se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování a v roce 2013 se chystají její další uvedení - kromě našeho představení v Čechách se nových verzí dočkají také diváci na Slovensku a v Polsku.

Ve hře účinkují Lucie Špicarová, Marek Ministr, Jana Bačová a Radek Šmíd, který se zároveň chopil režie tohoto zbrusu nového představení našeho souboru. Snad smíme doufat, že naše inscenace bude pro vás nejen veselým pobavením, ale také hezkým vánočním zážitkem. Nejaktuálnější informace o našem představení, obrázky, ukázky a přehled dalších zájezdů a štací můžete najít na internetové stránce www.kdyzsezhasne.cz.
 

Divadelní soubor Tyl Slaná si během více než třinácti let své existence vybudoval hezké zázemí, dobrou pověst a hlavně partu bezvadných přátel, kteří vám rok co rok nabízejí veliké množství kulturních akcí, ze kterých si určitě každý vybere. Pravdou bohužel je, že pestrostí nabídky nemůžeme konkurovat všem těm satelitům nebo internetu, ale v něčem přeci jen dokážeme víc. Dokážeme spojovat lidi, kteří se sejdou v jednom sále, vidí a slyší stejné věci, posedí si u sklenky dobrého vína či šálku kávy, živě si pohovoří z očí do očí, pozdraví se podáním rukou nebo polibkem na tvář a odchází s pocitem příjemně stráveného času. Také v tom je kouzlo divadla. Myslete na to a příště zkuste dát přednost návštěvě některého z našich představení.

www.dstyl.cz

Autor článku: Radek Šmíd

Divadelníci ze Slané zvou na premiéru