23.11.2021 12:10

Divadla nabízejí nové termíny představení nebo vouchery, vstupné spíše nevracejí

Divadla se od konce minulého týdne potýkají s dotazy diváků, kteří si nejsou jistí, za jakých podmínek mohou kulturní zařízení navštěvovat. Vláda s platností od dnešního dne znemožnila na kulturní akce vstup těm, kdo nemají dokončené očkování proti nemoci covid-19 nebo nemoc v posledních šesti měsících neprodělali. Divadla, jejichž vedení ČTK oslovila, začínají řešit převod vstupenek na pozdější termíny nebo vystavují divákům, kterým musí účast na představení zrušit, vouchery. Vstupné vracejí výjimečně, s úbytkem tržeb se kvůli pandemii většinou potýkají mnoho měsíců.

„Lidé od čtvrtka telefonují a ptají se, jak to bude. Sami jsme na naše facebookové stránky už minulý týden vyvěsili podmínky, za jakých mohou lidé přijít do dneška, a za jakých ode dneška. Mnozí přišli ještě na poslední chvíli, třeba těhotné ženy, které se nechtějí nechat očkovat," řekla dnes ČTK mluvčí Divadla Bez zábradlí Nikol Kouklová. Vouchery, které divadlo vydává, bude podle ní prodlužovat. Potíže divadlu dělají také herci v karanténě a to, že by se kvůli bezpečí diváků či svých starších kolegů rádi testovali ve větší míře, než na kolik mají bezplatný nárok. To znamená pro divadlo opět vyšší náklady, doplnila mluvčí.

„Celkový propad návštěvnosti po dvou uzávěrách se v různých měsících pohybuje mezi 15 až 25 procenty. Odhaduji, že do Švandova divadla kromě toho přicházelo až dosud s testem zhruba dalších 15 procent diváků, kteří teď také ubydou," sdělil ČTK ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. Vstupenky divadlo nahrazuje formou kreditních poukazů, které mají platnost dva roky. „Na vyprodaná představení, kterých bylo v listopadu více než 18, se kvůli novým nařízením postupně vracejí vstupenky – a to i na poslední chvíli, takže už nemáme možnost je nabídnout zpět do prodeje. Kromě toho jsme například v říjnu museli z důvodu různých karantén rušit 13 představení," doplnil.

Hrbek uvedl, že v divadle jsou připraveni i na to, že do divadla mohou přijít i neinformovaní diváci, což také může přinést komplikace. „Mrzí mne, že opatření opět přicházejí na poslední chvíli, jakkoli rozumím tlaku vlády na zvýšení proočkovanosti. Sám jsem nešťastný z toho, že nejspíš opět můžeme očekávat utlumení provozu. Pro živé umění, které stojí a padá s osobní komunikaci, je taková prognóza tragická jak pro aktéry, tak pro diváky," uzavřel ředitel.

Divadlo Na Fidlovačce plánuje na neděli ještě premiéru vánoční inscenace Betlém hledá superstar. „Snad stihneme odehrát aspoň premiéru, co bude poté, nevíme. Vstupenky zakoupené diváky, kteří teď do divadla přijít nemohou, posouváme na nové termíny," řekl ČTK provozní ředitel divadla Rostislav Šrom.

Premiéru plánuje také soubor Loutky v nemocnici, který uvede v neděli rodinné adventní představení Cesta do Vánoc v Divadle Říše loutek. Protože soubor počítá, že na představení by měly přijít především děti, vstupenky dál prodává a změny příliš řešit nemusí. Soubor Cirk La Putyka zaznamenal žádosti o přesun vstupenek v řádu jednotek, řekl ČTK za novocirkusový soubor Jiří Sedlák. Soubor neplánuje vracet vstupné, divákům bude poskytovat vouchery v ceně vstupenky, které si později budou moci proměnit na vstupenky nové.

Podobně se plánuje zachovat i Národní divadlo. Mluvčí první české scény Tomáš Staněk již minulý týden ČTK řekl, že Národní divadlo nabídne divákům, kteří nebudou ode dneška splňovat podmínky k návštěvě služeb a kulturních akcí, převedení zakoupených vstupenek na poukázku. Bude mít platnost rok a půjde vyměnit za nové vstupenky.

Autor článku: ČTK: hrm, mal