16.03.2020 08:33

Divadla pomáhají šitím roušek

BRNO

Husa na provázku
Sijemerousky.cz za pomocí Divadla Husa na provázku  na brněnském Zelném trhu zajistili provizorní dílnu na šití roušek. Mimo jiné zde také sbíráme materiál na šití těchto ochranných prostředků. Potýkáme se však s velkým nedostatkem šňůrek! Jeden z hlavních výrobců, závod VTC, a.s v Uničově je celý v karanténě, tudíž k nám šňůrky nemůže dopravit. Prosíme proto všechny, kdo by materiál mohl poskyntnout, aby se nám ozvali.
Na e-mailové adrese sijemerousky@gmail.com  sbíráme požadavky nemocnic, sociálních zařízení a dalších organizací, dobrovolníků atd., kteří roušky potřebují.
Potřebujeme také dobrovolníky, kteří mohou šít roušky doma. Těmto dobrovolníkům jsme schopni doručit materiál na šití a následně u nich roušky vyzvednout.
Všechny, kdo by chtěli šít roušky doma nebo přímo v Divadle Husa na provázku prosíme, aby se registrovali na webových stránkách www.sijemerousky.cz. V Huse na provázku šijeme každý den v čase 8. - 20. hod. ve čtyřech směnách po třech hodinách.
Od dnešního dne, tedy 17. března 2020 byla zřízena infolinka 542 123 425, která bude v provozu každý den  čase 8. – 18. hod.
Děkujeme všem, kteří pomáhají!
http://sijemerousky.cz/…


ČESKÉ BUDĚJOVICE

Dílny Jihočeského divadla šijí roušky
Tam, kde můžeme pomoci, pomáháme. Švadlenky Jihočeského divadla, odložily práci na kostýmech a dnes začaly šít ochranné bavlněné roušky. Na celé akci se domluvilo vedení divadla s magistrátem města České Budějovice a s krizovým štábem Jihočeského kraje. V první vlně byly roušky rozdány dnes dopoledne všem zaměstnancům divadla, kteří stále chodí do kanceláře.
Jihočeské divadlo se snaží momentálně všemi možnými cestami získat materiál, který je na šití roušek potřeba. Jedná se o bavlnu molino, která se používá na klasická prostěradla. Pokud kdokoliv tento materiál doma má a nepotřebuje ho, může ho nechat na vrátnici Jihočeského divadla (služební vchod) ideálně vypraný a vyžehlený, aby se roušky mohly hned šít. Kdyby někdo nestíhal vyprat, nebo není kamarád s žehličkou, tak bereme i nevyprané a nevyžehlené kusy látek.
„Zastavili jsme výrobu všech kostýmů a začali jsme šít roušky, které se stále nedají sehnat. Distribuci bude zajišťovat krizový štáb Jihočeského kraje, takže roušky se dostanou těm, kteří je nejvíce potřebují. Zítra krizovému štábu předáme prvních 200 ks roušek. Celému našemu šicímu týmu ve Vrátě moc děkuji“: dodává k celé situaci ředitel divadla Lukáš Průdek.
https://www.jihoceskedivadlo.cz/


HRADEC KRÁLOVÉ

Klicperovo divadlo
Do šití roušek ze zapojily i naše krejčové, čalounice a garderobiérky. Kromě našich zaměstnanců budeme rouškami vybavovat i další městské organizace, například řidiče Dopravního podniku.
https://www.klicperovodivadlo.cz/


KLADNO

Městské divadlo Kladno
I naše divadlo se zapojilo do výroby ochranných roušek a to pro Nemocnici Kladno a ČSAD Kladno. Jmenovitě chceme poděkovat našim šikovným dámám z krejčovny p. Klímové, Kalábové, Sádlové, Novákové, Žežulkové, Pešákové a Puchýřové.
Věříme, že v této nelehké situaci pomohou tam kde mají.
https://www.divadlokladno.cz/


JIHLAVA

Horácké divadlo
Naše krejčovna se proměnila v manufakturu na roušky, vyrábíme je právě teď pro Dopravní podnik města Jihlavy a zdravíme všechny hrdiny do autobusů a trolejbusů!
http://www.hdj.cz/


LIBEREC

Divadlo F. X. Šaldy
NEHRAJEME, ALE ŠIJEME!
ROUŠKY! Zatím bavlněné, ale brzy se pustíme do ještě lepšího modelu z nanolátky, kterou připravila Technická univerzita v Liberci.
V krejčovně teď pojedou stroje naplno, denně zvládneme ušít až 500 kusů. K pomoci se přidaly i naše vlásenkářky, do práce si dokonce přinesly vlastní stroje!
Liberecký kraj koordinuje distribuci roušek na potřebná místa. Choďte v rouškách taky, ochráníte své okolí!
https://www.saldovo-divadlo.cz/


OLOMOUC

Moravské divadlo Olomouc
Po vyhlášení stavu nouze v České republice v souvislosti s pandemií koronaviru hledá vedení divadla možnosti, jak zůstat i nadále v kontaktu s diváky, současně také nabídlo pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Souběžně s přípravou divadelních kostýmů budou tak dámy z úseku garderoby vyrábět ochranné roušky. Dohodli se na tom dnes večer ředitel divadla David Gerneš s primářem novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumírem Kantorem. Do celé akce bude též zapojena okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci. Současně vzniká výzva k šití roušek pro dobrovolníky z řad občanů. Do dobrovolnické akce ke sběru ušitých roušek a jejich další distribuce budou kromě zmíněných institucí zapojeny i Univerzita Palackého a Divadlo na cucky.
http://bit.ly/DivadloPomoc

Divadlo Tramtarie
Nemůžeme hrát, tak alespoň šijeme roušky. V divadle i samostatně doma. Jde o obyčejné bavlněné roušky, které rádi poskytneme zájemcům ze sociálních služeb nebo lidem, kteří je potřebují. Vás bychom chtěli požádat o materiál, pokud nám můžete darovat látky ze stoprocentní bavlny, prosíme ozvěte se na náš divácký servis, na číslo 724 192 676. Děkujeme!
https://divadlotramtarie.cz/


OSTRAVA

Národní divadlo moravskoslezské
Jedeme naplno – všech cca 30 krejčových a čalouníci z dílen šijí, další asi tři desítky lidí z dílen pomáhají s přípravou (tesaři, truhláři, malíři…ti stříhají, žehlí, připravují materiál). Nic jiného teď na práci nemají. Máme zatím dost lidí, dost bavlny pro základ roušek, ale UŽ DNES NÁM CHYBÍ ŠIKMÉ BAVLNĚNÉ PROUŽKY. Prosíme hlavně prodejce galanterie o pomoc.
Klidně na mne (i telefonicky), resp. na šéfku krejčovských dílen – vždy mailem na  eva.janakova@ndm.cz
www.ndm.cz


PARDUBICE

Východočeské divadlo
Zatímco ruch na jevišti z důvodu vyhlášení nouzového stavu v České republice musel bohužel ustat, chod v divadelním zákulisí koronavirová pandemie však zcela nezastavila – například v divadelní krejčovně jedou šicí stroje na plné obrátky. Naše šikovné krejčové se hned v pondělí 16. března rozhodly pomoci alespoň částečně zmírnit kritický nedostatek ochranných pomůcek Městské policie Pardubice. „Svolala jsem své kolegyně a během včerejška jsme strážníkům stihly vyrobit 60 roušek, dnes v tom budeme pokračovat, protože jich potřebují minimálně 150,“ uvedla vedoucí krejčovny Jana Kosejková.
Zájem o roušky mají i další městské organizace, např. Sociální služby města Pardubice, kterým se v krejčovně také budou – i přes jisté materiální i personální limity – snažit vyhovět.
http://www.vcd.cz/


PRAHA

Divadlo pod Palmovkou
ŠIJEME ROUŠKY, POMŮŽETE NÁM?
Naše šikovné garderobiérky se rozhodly, že budou šít roušky pro nemocnice. Pokud byste měli doma přebytečné látky a tkalouny (ale pozor, jen ze 100 % bavlny) a chtěli byste je věnovat, budeme moc rádi. Látky nechávejte na vrátnici Divadla pod Palmovkou (v ulici Na Hrázi 327/11, naproti supermarketu BILLA), ale jen budete-li mít cestu okolo. Rozhodně kvůli tomu nevycházejte! Jestliže nemáte cestu okolo a chcete věnovat větší množství materiálu, napište nám na mail kristyna.srolova@podpalmovkou.cz a domluvíme se s vámi na vyzvednutí u vás doma. Děkujeme za pomoc!
https://podpalmovkou.cz/

Divadlo v Dlouhé
Nezahálíme. Naše garderobiérky šijí bavlněné roušky pro nejpotřebnější: nemocnice a domovy pro seniory. Přidávají se k nim i další zaměstnanci - aktuálně herečky Madla Zimová, Eva Hacurová, Marie Poulová a maskérka Eva Brázdová.
https://www.divadlovdlouhe.cz/

Národní divadlo
Zaměstnanci Národního divadla a Státní opery se připojují k iniciativě a začínají šít roušky.
https://www.narodni-divadlo.cz/

Švandovo divadlo šije roušky. Pomohou zdravotníkům i prodavačkám
Pro zdravotníky z Ústavu pro matku a dítě v Praze 4-Podolí i pro zaměstnance prodejny potravin Tesco v OC Nový Smíchov.  Také pro ně teď šije roušky pražské Švandovo divadlo. Ve švadleny se tu už začátkem týdne proměnily krejčové, ale i některé z rekvizitářek, maskérek, výtvarnic a hereček.
Do šití se tak se svým dívčím týmem pustila třeba Natálie Řehořová, roušky teď šije Kristýna Frejová nebo Anna Stropnická s Janem Grundmanem.  Skládané bavlněné roušky vznikají v domácích podmínkách. Materiál na ušití částečně poskytlo Tesco, jimž chtějí smíchovští dodat už do konce týdne 150 kusů. Porodnici v Podolí bavlněnou metráž věnovalo samo divadlo: tam poputuje dokonce 300 kusů.
Jak na sociálních sítích informoval ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, na úrovni kulturních příspěvkových organizací nyní funguje pracovní skupina, v níž jsou všichni ředitelé, šéf odboru kultury pražského magistrátu a radní Hana Třeštíková. „V rámci této skupiny koordinujeme i dobrovolné činnosti, jako je například právě šití a distribuce roušek či pomoc v sociálních službách. Všichni, kdo mohou, pracují a zapojují se v rámci svých možností do různých dobrovolných činností. Pomoci nikdy není dost, pomáhejme všichni! Děkuji Vám a děkuji všem zaměstnancům divadla, kteří v danou chvíli nezištně pomáhají bez ohledu na osobní rizika!,“ uvedl Daniel Hrbek.
www.svandovodivadlo.cz


PLZEŇ

Divadlo J. K. Tyla
I naše divadlo se pustilo do šití roušek. V tuto chvíli máme k dispozici vhodný materiál na tři tisíce roušek, a tak se členové dámské i pánské krejčovské dílny pustili do práce. A my jim za to moc děkujeme! Roušky poputují na Magistrát města Plzně, který také rozhodne o jejich distribuci. A Vy šijte také!
http://www.mistnikultura.cz/v-dilnach-divadla-josefa-kajetana-tyla-v-plzni-siji-take-rousky


ZLÍN

Městské divadlo Zlín, které je momentálně uzavřené kvůli preventivním opatřením vlády, vyslyšelo pomoc při nedostatku ochranných roušek. V pondělí proto rozjede jejich výrobu.

Nyní je důležité sehnat co nejvíce materiálu, tj. stoprocentní bavlny, čím hustší, tím lepší. Prosíme proto občany a hlavně firmy (prodejny textilu, apod.) o pomoc. Potřebujeme kontakty, nápady, materiál. Vše prosím směřujte na e-mail ředitele Michálka michalek@divadlozlin.cz, případně jeho telefon 777 863 367.
https://www.divadlozlin.cz/