15.04.2008 00:00

Divadla svítící do tmy završují sérii knih o amatérské scéně

Praha 15. dubna (ČTK) - Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) vydalo knížku nazvanou Divadla svítící do tmy II, která mapuje české amatérské divadlo 80. let minulého století. Nová publikace završila trilogii, jejíž první díl nazvaný Pódia z krabičky byl věnován amatérským "divadlům malých forem" 60. let a druhý jménem Divadla svítící do tmy českým amatérským divadelníkům následující dekády. Tvůrci dnes v Praze knihu představili novinářům. 

"Malé scény byly osobitým fenoménem českého amatérského divadla," řekla ČTK jedna z autorek projektu Vítězslava Šrámková. Kniha kromě historických fotografií čtenářům předkládá historické studie i vzpomínky a výpovědi pamětníků a portréty předních souborů. 

V malých divadelních scénách podle Šrámkové působili zejména mladí lidé. "Vyhraňovali se a byli v určité opozici vůči oficiální kultuře. Chtěli žít i v situaci ideologické nesvobody, která tu byla, svůj život podle svých představ," uvedla. 

Tvůrci při přípravě trilogie vycházeli z internetové databáze českého amatérského divadla, která je zčásti zveřejněna na internetové stránce www.amaterskedivadlo.cz

Posláním NIPOS je podpora rozvoje kultury, především rozvoje tvůrčích aktivit lidí v regionech se zřetelem právě k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit. Středisko pracuje od roku 1991 a navazuje ve své práci na někdejší osvětové organizace. Tou byl třeba Svaz osvětový, založený v roce 1905 a sdružující tehdy nejvýznamnější české svazy, jednoty, sdružení a spolky, které vykonávaly v různých oborech osvětovou, kulturní a výchovnou činnost. 

Jiří Janda mkv

Autor článku: ČTK