24.07.2018 10:02

Divadla TEJP a DIOD znovu oživila divadelní dílnou Starou plovárnu v Jihlavě

Divadla TEJP a DIOD znovu oživila Starou plovárnu v Jihlavě. Čtrnáctidenní divadelní dílna začala v sobotu a skončí třemi reprízami hry, do jejíž přípravy se zapojí pět desítek lidí. Na vodní hladině vzniklo plovoucí podium, v cirkusovém stanu opodál se staví papírová vesnice. Bude kulisou koloběhu lidského života, nesvobody po roce 1945 i řádu, který v sobě ukrývají lidové písně. Divadelní kus vzniklý pod vedením principála Jakuba Škrdly bude mít premiéru 3. srpna. Následující dva dny budou reprízy. V polovině srpna uvidí hru i diváci v Telči.

Původně se divadelní dílny určené profesionálům i amatérům konaly na statku v Loučkách na Jihlavsku. Před třemi lety se přesunuly do údolí potoka Jihlávka v krajském městě.

Tehdy poprvé dílna zlákala i Vladislavu Štanclovou. Nabídku jedné z hlavních rolí odmítla, strach ji nepustil jinam než do davových scén. Fascinovala ji ale práce na kašírovaných maskách a vyzkoušela si i loutkoherectví. „Jsem tady už třetí rok, protože tento způsob léta je prostě nejlepší," řekla Štanclová, která se ve svém profesním životě věnuje čínské medicíně a masážím.
Třináctiletá Markéta je letos v divadelní dílně podruhé. Během roku navštěvuje dramatický kroužek v základní umělecké škole. V divadle na Staré plovárně si vyzkoušela menší hrané role nebo oživení loutky. „Bylo to při loňském představení, které bylo z cirkusového prostředí, byl to spíš nešťastný příběh o lásce. S kamarádem jsme byli v kleci a měli jsme na sobě masku, říkali jsme jim divnozvířata." O své letošní roli ještě nemá jasnou představu.

I když je téma připravené s předstihem adokonce se mu věnují i pohybové nebo hudební dílny, které v červnu pořádá jihlavské divadlo DIOD, konečná podoba se cizeluje do poslední chvíle. Autorem je každý z účastníků, zdůraznil Škrdla. Představení podle něj obvykle zhlédne 100 až 500 diváků. Letos se děj přesune především na hladinu. Tvůrci využijí pyrotechnické a světelné efekty a jejich odraz na hladině plovárny. Téhož se budou snažit docílit 17. a 18. srpna na Štěpnickém rybníku v Telči.

Součástí čtrnáctidenní divadelních dílen v Jihlavě budou koncerty a divadelní představení. Švandovo divadlo nabídne minimalistickou grotesku Rajče a Okurka: V lednici, pro děti bude určená pohádka Liščí víla a písničky kapely Chytej ušima. Představí se také táborská hudební dvojice Kalle a domácí Old good chassis.

http://tejp.cz/

https://www.diod.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, kš