22.11.2007 00:00

Divadla ve Zlínském kraji očekávají rekordní počet předplatitelů

Uherské Hradiště 22. listopadu (ČTK) - Divadla ve Zlínském kraji budou mít letos zřejmě rekordní počet předplatitelů. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti by podle prvních odhadů mohlo v novém roce pravidelně navštěvovat přes 6000 lidí. Městské divadlo Zlín počítá v nynější sezoně až s 8000 diváky s předplatným, což by bylo za 60 let existence souboru nejvíce. Informace vyplývají z ankety ČTK.

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti slavilo rekord už v letošním roce, předplatné si zakoupilo 5500 lidí. V případě, že by se odhady potvrdily a v příštím roce by soubor měl více než 6000 pravidelných návštěvníků, bude na hranici své kapacity. Vedení se proto rozhodlo rozšířit počet předplatitelských skupin ze současných 20 na 22.

Na tuto situaci ale podle mluvčího a herce divadla Josefa Kubáníka doplácejí návštěvníci, kteří předplatné nevlastní. "Na některá představení se u nás čeká i rok. Může se zdát, že je to příjemné, mít pořád vyprodáno, ale divákům už začíná docházet trpělivost. Momentálně ale nevíme, jak situaci vyřešit. Stále tedy platí, že diváci bez předplatného uvidí naše novinky v příštím roce stěží," řekl Kubáník.

Městské divadlo ve Zlíně mělo v loňské sezoně asi 7600 předplatitelů, z toho 1300 lidí si zakoupilo takzvané kuponové předplatné, tedy vstupenku na čtyři libovolná představení. Vedení divadla odhaduje, že v letošní sezoně bude mít až 8000 pravidelných návštěvníků. "Kuponové předplatné si zřejmě zakoupí zhruba stejný počet lidí jako loni," uvedla mluvčí Jarmila Trávníčková. Pokud tomu tak skutečně bude, půjde o rekordní číslo v šedesátileté historii souboru.

Divadla ve Zlínském kraji začínají sezonu odlišně, sezona zlínského souboru začíná v září, Slováckého divadla pak Novým rokem.

Dvě největší divadla ve Zlínském kraji vsázejí v nové sezoně každý na něco jiného. Zlínské divadlo ji nazvalo Čas velkých událostí a oslovilo především mladé tvůrce a režiséry. Od inscenací si tak slibuje především nekonvenční zpracování dramaturgických a literárních děl. Největšími taháky by se měly stát hry Červená Karkulka, Romeo a Julie, Turandot, Maryša, Dekameron či Sandokan.

Slovácké divadlo zůstává u ověřeného klíče a dramaturgický plán postavilo stejně jako loni tak, aby se v repertoáru objevila jedna česká novinka, muzikál a vážný titul. V programu se vedle oblíbených titulů - komedií 1+2=6 a Rychlé šípy a muzikálů Donaha! a Sugar, objeví například muzikál Adéla ještě nevečeřela, antické drama Médeia i nová česká komedie Mein Faust.

Gabriela Sluštíková fcz

Autor článku: ČTK