11.09.2012 15:04

Divadla zřizovaná Brnem chtějí peníze také od státu a kraje

Divadla zřizovaná brněnským magistrátem se dnes připojila k celostátní kampani za změny ve financování regionálních scén. Volají po větším zapojení státu a krajů. Soubory v českých regionech dosud čerpají peníze hlavně z městských rozpočtů. Například Brno vydává na kulturu asi deset procent svých peněz. Brněnské soubory dnes v rámci kampaně Pomozte svému divadlu uspořádaly program na náměstí Svobody, zájemci mohli připojit svůj podpis na petiční archy.    

Město Brno by podle náměstkyně primátora Jany Bohuňovské (ODS) zachovalo současnou výši podpory divadlům i v případě, že by výrazněji přispěl také stát a kraj. Vícezdrojové financování by ale městu uvolnilo ruce i pro podporu alternativní kultury a nezávislých souborů. Ministerstvo kultury podle Bohuňovské zatím na volání měst po změnách financování nereagovalo. "Na ministerstvu si nás vždy slušně vyslechnou, ale když se zavřou dveře, jako by na to všechno zapomněli," řekla novinářům Bohuňovská.  
  
"Voláme po ustanovení komise legislativců na vládní úrovni, která by připravila spravedlivé kofinancování," uvedl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Stát podle něj zdaleka nedává regionálním divadlům tolik peněz, kolik slibovala vládní koncepce podpory umění na léta 2007 až 2013.    
Bez vícezdrojového financování se divadla údajně potýkají s nejistotou. "Jsme zvyklí pracovat na nejisté půdě, pracovat s rizikem, to je naše podstata, ale přesto - divadla zaměstnávají mnoho lidí, poskytují kulturní servis a možnost kulturního života většině našich občanů, navazují na sebe další služby," uvedl šéf Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý.    
Divadelníci poukázali také na nízké platy. "Poslední valorizace platu byla u nás v roce 2004, od té doby nikdo nedostal přidáno ani halíř," řekl šéf Divadla Radost Vlastimil Peška.

Brněnský magistrát zřizuje Národní divadlo Brno s operou, baletem, činohrou a experimentální Redutou, dále Městské divadlo Brno s činohrou, muzikálovým souborem a zpěvohrou. Pod křídla města spadá také Centrum experimentálního divadla, jež zastřešuje Husu na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. Poslední z městem zřizovaných souborů je loutková Radost. V Brně ale působí také několik dalších profesionálních divadel, například Polárka, Buranteatr a Feste.
Přibližně 42 procent návštěvníků brněnských divadel bydlí za hranicemi krajského města. Právě proto by se podle divadelníků měl na financování mnohem výrazněji podílet také kraj a stát.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, vit

Divadla zřizovaná Brnem chtějí peníze také od státu a kraje