11.12.2020 09:41

Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce února 2021

Divadla zřizovaná hlavním městem zůstanou zavřená minimálně do konce února 2021. Dohodli se na tom dnes ředitelé divadel s vedením Prahy. Důvodem je pandemie nemoci covid-19 a nepředvídatelnost vládních rozhodnutí, řekla ČTK radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Hlavní město je zřizovatelem řady scén, například Městských divadel pražských.

„Dohodli jsme se s řediteli divadel včetně ředitele FOK, že nebudeme čekat na to, v jakém stupni bude (protiepidemický systém) PES. Pro všechny, jak divadelníky tak diváky, je toto rozhodnutí srozumitelné, vědí, jak se zařídit, a nejsou závislí na ad hoc rozhodnutích vlády," řekla Třeštíková.

Na kolik město zavření divadel vyjde, není v tuto chvíli jasné. Divadla přijdou o příjmy ze vstupného, zároveň se ale sníží běžné výdaje. „Přesná čísla zatím nemáme," řekla radní.

S řediteli jednotlivých scén se vedení města podle Třeštíkové domluvilo také na tom, že se změní klasická divadelní sezóna. Například v případě příznivé epidemiologické situace se bude hrát i v létě, kdy bývají obvykle divadelní prázdniny.

Kvůli covidu magistrát již rozhodlo o tom, že sníží pro rok 2021 meziročně výdaje na granty v kultuře o 8,3 procenta na 330 milionů korun. Z celkové částky tvoří většinu víceleté granty schválené v uplynulých letech.

Autor článku: ČTK: brn, jw