19.05.2014 14:32

Divadlo A. Dvořáka v Příbrami uvede Moliérova Tartuffa

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede Moliérovu slavnou komedii Tartuffe. Divákům se v hlavních rolích představí Lukáš Král a Martin Dusbaba, režie se ujal Daniel Hrbek. Premiéra je plánována 29. května, sdělila ČTK Helena Šůnová z divadla.

Tartuffe je klasickou hrou o člověku, který se pod rouškou snahy o absolutní čistotu duše a charakteru dopouští manipulací, násilí a podvodů. Příběh vypráví o podvodníkovi, který se vetře do přízně váženého pana Orgona a omotá si ho kolem prstu natolik, že tento milující otec zapomene na skutečné blaho své rodiny a zaslepeně věří jen a jen jeho slovům. Připíše mu svůj majetek, zaslíbí dceru a snad by mu dal i svou vlastní manželku za ženu.
"Moliére ve svém 17. století touto velmi odvážnou hrou provokoval natolik, že byla dlouho zakazována. A ačkoli pranýřoval pokrytectví a jeho vychytralé praktiky ve své době, i v našich zemích a našich časech byla hra nepohodlná či naopak zneužívána," uvedli tvůrci.
Pro svou aktuálnost, vtip a také pro výrazné herecké příležitosti je Tartuffe podle nich titulem, který po staletí inspiruje divadelníky a baví diváky na celém světě.
V dalších rolích se představí Kateřina a Anna Fixovy, Filip Müller, Ivana Krmíčková, Jiří Vojta, Lukáš Typlt, Petr Florián, Helena Lapčíková a Jaroslav Someš.

www.divadlopribram.eu

Autor článku: ČTK: khj, snm

Divadlo A. Dvořáka v Příbrami uvede Moliérova Tartuffa