13.12.2021 16:14

Divadlo Alfa uvedlo autorskou hru o sílícím vlivu konspiračních teorií

Sílící vliv konspiračních teorií a stále vyhrocenější názorové přestřelky jejich zarytých zastánců i odpůrců na sociálních sítích inspirovaly ke vzniku nové divadelní inscenace pro děti od 12 let Každý má pravdu svou (?). Dnes ji ve dvou dopoledních premiérách uvedlo plzeňské Divadlo Alfa.

Režisér Jakub Vašíček a dramatik a dramaturg Tomáš Jarkovský z královéhradeckého Divadla Drak a dramaturgyně plzeňské Alfy Petra Kosová si jako hlavní téma vybrali na jedné straně proces s renesančním učencem Giordanem Brunem z roku 1600 a jeho přesvědčení o tom, že Země je kulatá, a na druhé straně současný příběh amerického vyznavače „ploché Země" zvaného Mad Mike. Inspirovali se i konverzacemi příznivců konspiračních teorií na sociálních sítích.

Původní inspirace vychází ze hry italského dramatika Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu, nakonec z ní zůstal jen upravený název, řekl ředitel Alfy Jakub Hora. Autory zaujali současní vyznavači teorie, která stovky let po procesu s Brunem tvrdí, že Země je plochá. „Každý, kdo pravidelně sleduje výměny názorů na sociálních sítích, může být frustrovaný z množství rezolutních ‚pravd', z agresivního obhajování konspiračních teorií všeho druhu a z relativizací vědou doložených faktů. Zdá se, že lze popírat i přírodní zákony, o kterých jsme si mysleli, že jejich znalost sdílíme vespolek,“ uvedla Kosová.

Vašíček s Jarkovským spolupracují s Alfou řadu let. Naposledy tu v roce 2018 připravili autorskou inscenaci Kde domov můj?, předtím například aktualizaci klasických děl Gazdina roba a Ostře sledované vlaky či úspěšnou hru Hamleteen. V inscenacích Alfy se dvojice zaměřuje na dospívající mládež, tedy na děti od 12 let. Významnou roli hraje i hudba. V nové hře autoři vybrali skladby skladatele Daniela Čámského, který v inscenaci rovněž účinkuje. Představení potřebuje síly celého souboru a vyjma jednoho osvětlovače i všech techniků Alfy, kteří rovněž hrají, zpívají a hrají na hudební nástroje.

Ve hře účinkují Martina Hartmannová, Blanka Josephová-Luňáková, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Martin Bartůšek, Petr Borovský, Daniel Čámský, Bob Holý, Daniel Horečný, Josef Jelínek, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Petr Vydarený a Matěj Siegl. Autorem technicky náročné výpravy je Kamil Bělohlávek. Diváci se mohou těšit mimo jiné na loutkářskou rekonstrukci přistání na Měsíci.

Do konce sezony uvede Alfa ještě v únoru maňáskovou grotesku ve stylu spaghetti westernů Pádístepí, náčelník Bizonů, v březnu dobrodružný výlet do světa řeckých bájí Odysseus a v květnu pohádkovou detektivku Zločin v říši pohádek.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj