30.07.2009 00:00

Divadlo Alfa v Plzni dostane novou podobu, bude vypadat moderněji

Plzeň 30. července (ČTK) - Plzeňské divadlo Alfa získá od září novou podobu. Objekt z počátku minulého století bude mít modernější vzhled, jeho fasáda by měla po kompletní rekonstrukci působit rozvlněným a dynamickým dojmem. Podle některých odborníků až dosud podoba divadla neodpovídala požadavkům na moderní divadelní objekt. Rekonstrukce budovy, jejíž součástí je zateplení fasády, vyjde asi na deset milionů korun. ČTK o projektu informovala Daniela Vítová z tiskového servisu. 

"Rekonstrukce probíhá nyní, v době divadelních prázdnin. Důvodem bylo zateplení fasády a úspora energií. Toho se ale divadelníci rozhodli využít, a tak Alfa dostane i nový plášť," uvedla. 

Podle ředitele divadla Tomáše Froydy je Alfa první plzeňskou kulturní institucí, kterou vidí návštěvníci přijíždějící od Prahy. "Její fasáda neodpovídala moderní divadelní budově," uvedl Froyda. Autorem návrhu nového pláště je architekt Jan Toman, inspiraci našel v zahraničí. Rekonstrukce Alfy začala koncem června a bude probíhat do září. Hotova by měla být v prvním zářijovém týdnu. Investorem je Divadlo Alfa, část peněz získalo z městského rozpočtu. 

Kromě Alfy probíhají nyní rekonstrukce také na historické budově Divadla J. K. Tyla v Plzni. Divadlo získá stejnou fasádu, jakou mělo při svém otevření v roce 1902. Rozsáhlé opravy obvodového pláště i přilehlých teras vyjdou asi na 30 milionů korun a dokončeny by měly být příští rok na podzim. Historický objekt trpí nejen kvůli husté dopravě na Klatovské třídě, jeho originální podobu nerespektovaly ani poslední stavební úpravy v 80. letech minulého století. 

brb mhm

Autor článku: ČTK