23.05.2022 21:23

Divadlo Alfa v Plzni hraje pro děti loutkovou detektivku Zločin v říši pohádek

Loutkovou detektivku Zločin v říši pohádek pro děti od šesti let uvedlo dnes v dětské premiéře plzeňské Divadlo Alfa. Komedie plná známých pohádkových postav v čele s kouzelným dědečkem a dvěma policisty z říše lidí je poslední premiérou této sezony v Alfě. Přímo pro divadlo ji napsal Vít Peřina, režie se ujal bývalý umělecký šéf Alfy Tomáš Dvořák, jehož loutkářský rukopis proslavil divadlo daleko za hranicemi, řekl dnes novinářům ředitel Alfy Jakub Hora.

I když se to podle tvůrců na první pohled možná nezdá, v klasických pohádkách se to zločiny jen hemží - lstivá liška unese dítě do své nory, žárlivá královna otráví krásnou Sněhurku, Jezinky týrají Smolíčka. „V našem příběhu se ale zlo utrhne ze řetězu a začnou se dít věci pro známé pohádky zcela netypické. V ten moment musí nastoupit Pohádkový dědeček a coby správce pohádkové říše vrátit vše do patřičných kolejí. A protože to sám nedokáže, pozve na to dva policisty z říše lidí," popsal hru Peřina. Pohádka začíná přepadením Popelky, které někdo ukradne šaty, zločiny se ale vrší a i v dalších pohádkách se ztrácejí další věci. Děti v příběhu projdou lidové pohádky, jako je například Popelka, Zlatovláska nebo Tři zlaté vlasy děda Vševěda, ale i autorské příběhy, jako je třeba Král Lávra Karla Havlíčka Borovského nebo Královna Koloběžka První od Jana Wericha.

Tvůrci se museli vypořádat s tím, že dnešní děti mnohdy klasické české pohádky vůbec neznají, řekl Peřina. „Ve výsledku je to o tom, že by děti i dospělí měli pohádky pořád číst a vyprávět si je, protože jinak hrozí, že pohádky i pohádkové postavy zestárnou a nakonec se na ně zapomene," řekl.

Tvůrci sáhli po netypickém ztvárnění - pohádkové postavy mají budit dojem pohádkových ilustrací, a proto jsou nakreslené na papíru ve 2D formátu, řekl scénograf Marek Zákostelecký. „Také většina kulis je ručně kreslených na papíru, nikdy dřív jsem nespotřeboval tolik černých fix, jako tady při kreslení kulis," řekl. Dvourozměrné loutky doplňují tak zvané tělové loutky, kdy hlavní postavy, dva policisty a pohádkového dědečka, hraji herci, ze kterých jsou vidět jen jejich obličeje a ruce a těla mají kreslená.

I když pohádka je určena především pro děti prvního stupně základních škol, bavit se při ní budou i dospělí, kteří děti do divadla doprovázejí, řekla dramaturgyně Petra Kosová. Hudbu napsal Vratislav Šrámek, hrají a loutky obsluhují Martina Hartmannová, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin Bartůšek, Petr Borovský, Bob Holý, Dan Horečný a Tomáš Jereš.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, dr