08.10.2020 13:57

Divadlo Alfa v Plzni připravilo pro děti loutkovou inscenaci Detektiv Dudek

Veselý svět lesních zvířátek, který se hodně podobá světu dnešních dětí, představí loutková hra Detektiv Dudek. Uvede ji poprvé v pátek večer plzeňské Divadlo ALFA v české premiéře. ČTK to řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Zvířátka natáčejí mobilním telefonem video pro své kamarády. Jejich svět je moderní s klubovnou, chytrým telefonem, hudbou, mátovou limonádou a kapelou. „V příběhu žijí pospolu v lese Zajíc, Liška, Muflon, jejich sousedé a také detektiv Dudek, další charismatické tradiční české zvířátko," uvedla dramaturgyně divadla Petra Kosová. Zvířata v klubovně podle ní využívají naprosto běžné a srozumitelné prostředky, které mají také současné děti ve svých partách.

Hru, která podle autorů a herců pobaví nejen mateřské školy a první stupeň základních škol, napsal matematik a dramatik Šimon Olivětín neboli René Levínský, který už napsal pro Alfu Kocourkov sobě a Cestu do středu Země (sopouchem Milešovky). Autorem výpravy a loutek je scénograf Mikoláš Zika, hudbu složil pianista Vojtěch Procházka a na nahrávce se podíleli přední jazzoví muzikanti. „Hudba je tam důležitá, ukotvuje to v nějakém mentálním světě," řekl režisér Tomáš Procházka.

„Snažili jsme se o to, abychom vrátili tradiční česká zvířátka zpět do toho diskurzu, kde si myslíme, že je nespravedlivě vytlačují jiná zvířátka," uvedl Olivětín. Podle Procházky některá dosud v žádné pohádce nevystupovala, jako škeble, sumec a tetřev. „Příběh není komplikovaný. Je to celé o tom, jak jsou zvířátka kamarádi, mají v lese klubovnu a chtějí zažívat dobrodružství," řekl. Autoři i herci do hry vnášejí atmosféru večerníčků třeba s kocourem Mikešem nebo chytrou kmotrou liškou.

„Režisér během tvůrčího procesu přicházel s nápady sám a nechával nás, abychom si sami vymýšleli bejkárny a většinu jich vzal, takže to byla moc příjemná práce," uvedl herec Bob Holý.

Divadlo Alfa začalo hrát v červnu po koronavirové pauze jako jedno z prvních v ČR. „Od té doby provázejí všechny naše akce přísná hygienická opatření, která jsou podle hygieniků nadstandardní," uvedl Hora. Diváci sedí ob sedadlo, všechny prostory se důsledně uklízejí a dezinfikují s využitím nanotechnologií, sály se větrají a všichni mají roušky.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, hj