08.09.2022 12:36

Divadlo Alfred ve dvoře uvede inscenaci Já, kimči od Petry Hůlové, Petra Vrby a Jiřího Havlíčka

Já, kimči“

Ve svém dalším společném projektu vypráví multižánrové trio (Petra Hůlová: slovo, Petr Vrba: hudba, Jiří Havlíček: video) tak trochu svůj příběh. Hůlová, Vrba i Havlíček v něm vystupují pod svými vlastními jmény. Jejich dokumentární esej je záznamem o vzniku komunity, která začíná společným strouháním mrkve a zelí a pokračuje ambicí změnit společnost.

Zatímco s neschopností autoregulace divoce se množících bakterií, které umírají po vyčerpání zdrojů svého prostředí v sudu lze pracovat jako s paralelou naší společnosti, provázanost našeho těla s naším bakteriálním ne-já, otvírá důležité téma symbiózy.

Hůlová: „Fermentace zelí po korejském způsobu neboli výroba kimči pro nás jednu dobu byla vším, co pro nás bylo v životě podstatné a navíc i pravdivým zrcadlem dnešní společnosti. „Já, kimči“
tuto dobu zpracovává. Každý náš projekt se týká věcí, které nás všechny tři bytostně zajímá – podmínkou našich projektů je konsenzus ohledně tématu, které každý z nás svobodně zpracovává a teprve celek ladíme do výsledného tvaru.“

Připravili a účinkují: Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček
Světelný design: Pavel Havrda
Dramaturgická spolupráce: ohana Švarcová Ožvoldová

Premiéra: 26.9., Alfred ve dvoře
Reprízy: 27.9,.5.12.,6.12, Alfred ve dvoře

„S tím, že budeme po korejském způsobu nakládat zelí, přišel Petr a my s Jirkou jsme se přidali. Absolutně nás to vzalo. Ty vole! Pro ilustraci: parta pět hodin žvaní v hospodě versus parta pět hodin do vaničky z plastu strouhá zelí a mrkev, krájí cibuli, česnek, přidává sůl, vodu a bobkový list. Moje mladší sestra, co se v té vaničce dřív koupala: Hoďte to na instáč, se to rozkřikne. Absolutně nepochopila, že o tohle nám nikdy nešlo. Ani tenkrát v Berlíně, kde Petr hrál, Jirka zpíval a já v podchodu metra na Friedrichstrasse hlídala fusak od kytary, aby nám někdo nevybrabčil marky. Lili jsme beer, brali měkký dé a obdivovali fungující demokracii a kultivovaný veřejný prostor hladký jako sklo perfektně umytých výloh s cedulemi „Češi nekraďte.“ Co mi vrtá hlavou, je, proč jsme se kurva tenkrát místo za sebe nestyděli za ně?”

Jiří Havlíček je vizuální umělec a kurátor. Natočil několik krátkých filmů, které se promítaly jak na domácích, tak zahraničních filmových festivalech. Je autorem novely Teorie duchů (2018). Jako pedagog působí v ateliéru Text Forma Funkce na Fakultě umění v Ostravě.

Petra Hůlová patří mezi nejpřekládanější české autory, je držitelkou většiny prestižních literárních cen. Je autorkou deseti románů, divadelních her, scénářů a jednou ze zakladatelů Asociace spisovatelů. V rámci amerického programu SIT působí v Praze rovněž jako lektorka tvůrčího psaní.

https://www.alfredvedvore.cz/cs/program/ja-kimci-204/

Autor článku: Jakob Schubert