28.08.2006 00:00

Divadlo Archa se unikátním projektem zapojuje do kampaně Spolu proti rasismu 2006

Praha, 28. srpna 2006 - V supermoderní kancelářské budově Danube House v pražském Karlíně proběhne od 20. do 30. září divadelní projekt s názvem Divnej soused za účasti českých performerů, uprchlíků i čerstvých azylantů.

Foto: Salim IssaDivadelní představení Divnej soused volně navazuje na loňský projekt divadla Archa V 11:20 tě opouštím!, který se s obrovským úspěchem hrál v uprchlickém táboře Bělá pod Bezdězem a vidělo jej téměř 1600 diváků. Na rozdíl od loňského projektu, který se snažil otevřít běžným divákům přístup do uprchlických táborů a ukázat uprchlíky jako schopné a tvůrčí osobnosti, se představení Divnej soused snaží odkrýt osudy malého počtu konkrétních lidí v situaci postupného začleňování se do reality života v České republice.

"V našem představení se pokoušíme odpovědět na palčivé otázky, na které jsme narazili při naší dlouhodobé práci s uprchlíky. Chceme ukázat, co prožívají uprchlíci, kteří získali azyl a dnes se snaží stát se našimi sousedy. Čeho se musejí vzdát, jak se musí změnit a jak se musíme změnit my, abychom je přestali nazývat ´divnými sousedy´?," říká autorka a režisérka projektu Jana Svobodová.

Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa dodává: "Věříme, že stejně jako loni i letos se nám podaří vytvořit jedinečné podmínky pro neopakovatelné a nedocenitelné setkání lidí napříč národnostmi, náboženstvím a společenským postavením."

Představení vzniklo z úzkého propojení profesionálních umělců, žadatelů o azyl i představitelů hip-hopové scény. Autentické příběhy uprchlíků Mariny, Gugara, Jing-Lu a Khuppiho oživí vynikající hudba, kde se mísí Gugarova arménská harmonika a zpěv s beatboxem Cossigy a rapem Dowise. Těšit se můžeme i na výtvarné zpracování - režisérka Jana Svobodová oslovila německého scénografa a multimediálního umělce Dominika Rinnhofera, který v minulosti spolupracoval například na představení světoznámého kanadského režiséra Roberta Lepage nebo s Cirque de Soleil. Nezanedbatelnou roli v představení hraje i místo konání - supermoderní administrativní budova Danube House v pražském Karlíně. Svým futuristickým prostředím, nezatížená tradicí a předsudky, působí jako katalyzátor setkání businessmanů, uprchlíků v jejich původních profesích, divadelníků a běžných diváků.

Divadlo Archa a Spolu proti rasismu 2006 uvádějí: Divnej soused
20.-22. a 25.-30. září 2006, 20.00 v budově Danube House (Karolinská 650, Praha 8) Vstupenky v pokladně Divadla Archa, v sítí Ticketpro a na místě.

Koncepce a režie: Jana Svobodová
Hudba: Ivan Acher a Michal Nejtek
Sociologická spolupráce a audiovizuální efekty: Ivo Bystřičan
Hrají: Petra Lustigová, Marina Ekazeva Movlakchan, Štěpánka Glogarová, Gugar Manukian, Jing Lu, Cossiga, Gin Khan Khup, Dowis, Josef Rosen, Nadim Mohamed.

Představení se koná v rámci kampaně Spolu proti rasismu 2006 vlády České republiky, ve spolupráci se Správou uprchlických zařízení. Za vstřícnost děkujeme firmě Europolis Real Estate Asset Management s.r.o.

Zdroj: Jiří Sulženko, jiri.sulzenko@archatheatre.cz, foto: Salim Issa

Autor článku: redakce