14.02.2002 00:00

Divadlo Archa uvede premiéru nového představení Zoji Mikotové: Dům Hluchého – Quinta del Sordo

Tisková konference: 18. unora ve 14.00 v Divadle Archa. Předpremiéra: 21. února ve 20.00. Premiéra: 22. února ve 20.00. Další představení: 23. února ve 20.00

Nové pohybové představení je výsledkem spolupráce Divadla Archa, režisérky Zoji Mikotové a herců Divadla Neslyším.

Představení vychází z díla geniálního španělského malíře Francisca Goyi, z jeho grafik obsažených v cyklu Los Disparates (Pošetilosti) a z tzv. černých maleb, které, poté kdy ohluchl, vytvořil ve své usedlosti známé pod jménem Dům Hluchého – Quinta del Sordo. Fantazie objevující se na těchto nástěnných malbách přesahují vše, co dosud vytvořil. Goyův „druhý život“ se odehrával v nečekaném světě naprostého ticha. Grafiky a malby z tohoto období se staly ojedinělou výpovědí člověka, vidícího náhle mnohé podoby lidské duše, pravé tváře místo pouhých stínů.

Tak jako tato díla zobrazují Goyův vnější i vnitřní svět po ohluchnutí, tak i neslyšící herci sdělují díky divadelnímu představení své myšlenky a pocity. Představení kombinuje pohybové divadlo, hru s velkými loutkami, expresivní světelný design (barevně se blíží Goyovým malbám) a živou hudbu. Hudební doprovod tvoří Dorota Blahutová (cellistka skupiny Tara Fuki), Zdeněk Kluka (hudební skladatel a perkusionista) a Karel Heřman (zpěvák skupiny Čankišou). Představení odráží na jedné straně Goyův osobní příběh hluchoty a jeho vztah k osudové ženě Cayetaně, na druhé straně nečekané významy, které neslyšící herci objevili v jeho malbách a grafikách. V představení jsou použity zpívané a do znakové řeči přeložené básně R. M. Rilkeho a F. G. Lorca.

Účinkují herci Divadla Neslyším – 1. sekce Divadla v 7 a půl:

Jan Fiurášek, Michal Hefty, Monika Kurincová, Lada Lištvanová, Lenka Ryšánková, Petra Vaňurová, a dále Eva Vrbková (Divadlo Husa na provázku) a Tomáš Dastlík (student JAMU).

Dramaturgie: Barbara Vrbová, scénografie: Tomáš Rusín, kostýmy a loutky: Sylva Marková, hudba: Zdeněk Kluka, Peter Graham, akrobacie: Petr Šmolík.

Projekt vznikl za podpory Open Society Fund.

silvie.markova@archatheatre.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti