24.05.2022 10:15

Divadlo bratří Formanů bude hrát představení Obludárium koncem léta na zahradě Měšťanské besedy v Plzni

Zahrada plzeňské Měšťanské besedy bude na přelomu srpna a září patřit Divadlu bratří Formanů a jejich slavné varietní show Obludárium. Uvedení Obludária v Plzni je letos exkluzivní, divadlo úspěšnou inscenaci v posledních letech hraje už jen zřídka. V Plzni je naplánováno od 31. srpna na 12 dní, v případě zájmu diváků se mohou představení ještě přidat, řekl dnes ČTK Petr Forman.

Představení tvořené sledem rozmanitých čísel a drobných příběhů inspirovaných časy potulných komediantů, kočovných cirkusů, němých grotesek a nočních šantánů, mělo premiéru v roce 2007 ve Francii a odehrálo se na 1000 repríz. „Hráli jsme ho deset let a projeli jsme s ním celou Evropu, pak jsme si dali několik let pauzu, obnovili jsme ho, ale teď ho hrajeme jen velmi málo. Těch 15 let je dlouhá doba, členům souboru se zatím narodilo 30 dětí, ale je krásné, že tady v Plzni se všichni účinkující zase prostřídají. Všichni, které jsme odlovili, že bychom to znovu velmi exkluzivně zahráli, byli rádi a čas si udělají," řekl Forman.

V Plzni se podle něj velké dvoupatrové cirkusové šapitó s Obludáriem zastaví potřetí. Naposledy zde bylo v roce 2014 při loutkářském festivalu Skupova Plzeň. Bratři Formanové v minulosti do Plzně přivezli i svá další představení Bouda či Nachové plachty.

Obludárium je příběhem lidí, kteří žijí s nějakou deformací, říkalo se jim hříčky přírody, ale i obludy. Inscenace ale nenabízí jen prvoplánový pohled na jejich deformace, který lidi přitahuje. „Ale je to to, o čem jsme si přáli vyprávět. Je to pohled do jejich života, do jejich nitra, protože za každým člověkem, který žije s nějakým takovým výrazným hendikepem, se často skrývá silný příběh," poznamenal Forman. Diváci uvidí silného divokého muže, vousatou zpěvačku, mořskou pannu, krasojezdkyni či tři české velké hlavy.

Kromě Obludária se v besedě představí také rodinné představení Aladin, které vezme diváky do světa příběhů Tisíce a jedné noci. Matěj Forman s týmem tu pomocí loutek, stínohry, výtvarných dekorací i zvuku nechají od 11. září ve velkém sále oživnout karavany velbloudů, otevřou brány velkolepého paláce a nahlédnou do nedozírné pouště. Příběh chlapce Aladina se v jejich podání prolne s vyprávěním o králi Šahriarovi a moudré Šeherezádě.

Jednatel Měšťanské besedy Ivan Jáchim i Forman doufají, že lidé na Obludárium v hojné míře zavítají. Po dvou letech covidových omezení a nyní s atmosférou války na Ukrajině a s rostoucí inflací a zdražováním podle Formana klesla návštěvnost na kulturních akcích napříč žánry o desítky procent. Pořadatelé jsou velmi opatrní zvát na své akce představení, jako je třeba Obludárium. Zatímco v době před pandemií měli kočovníci z Divadla bratří Formanů sezonu obsazenou na rok dopředu, zvala si je i menší města a lidé měli chuť jít za kulturou i jinam než do divadel, nyní nemají na příští rok žádnou domluvenou štaci a letos pojedou jen na podzim do Dánska.

https://mestanskabeseda.cz/akce/obludarium/

Autor článku: ČTK: lap, hj