22.09.2021 16:30

Divadlo bratří Formanů otevře v Pražské tržnici v Holešovicích tvořivou výstavu Imaginárium

Divadlo bratří Formanů otevře koncem září v Pražské tržnici v Holešovicích interaktivní výstavu Imaginárium. Ve stejném areálu tržnice se od 1. října uskuteční desetkrát představení Deadtown, které diváky zavede do světa Divokého západu, do doby velkých vynálezů, vzniku grotesky a černobílého i animovaného filmu. ČTK o tom za Divadlo bratří Formanů informovala Dana Favaro.

Výstava Imaginárium bude otevřena od 29. září až do 29. prosince v hale číslo 17, přístupná bude každý den od 09:00 do 19:00. „Návštěvníci zavítají do světa fantazie vytvořeného z divadelních kulis a předmětů z různých představení Divadla bratří Formanů, z loutek, hraček, textilních a mechanických objektů, fotografií, ilustrací, her a obrázků z dílen spřízněných výtvarníků," uvedl Matěj Forman.

Výstava podle něj bude poctou představivosti, dovednosti a tvořivosti. Bez velkých gest a zbytečných slov připomíná, že lidská fantazie je neomezená a že v tom, co lidé umí vytvořit vlastníma rukama, je krása a hodnota. Výstava spojuje různorodou skupinu výtvarníků a putuje po českých městech i za hranicemi České republiky a nabízí návštěvníkům mnohá překvapení, zákoutí, dobrodružná setkání a příběhy zakleté v divadelních dekoracích, loutkách, hračkách, vynálezech a interaktivních předmětech.

Součástí výstavy budou malé dílny, kde si návštěvníci mohou vlastnoručně vyrobit něco pro radost nebo vyzkoušet s pomocí kustoda některou z uměleckých disciplín blízkých divadlu a filmu. Informace o výstavě i představení jsou na webech www.imaginarium.cz a www.deadtown.cz.

Deadtown se odehrává na počátku 20. století, kdy v Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa.

Představení Deadtown mělo českou premiéru v červnu 2017. Od té doby s ním Divadlo bratří Formanů slavilo úspěchy kromě České republiky také na festivalech ve Francii, Španělsku, Dánsku, Itálii, Anglii a v dalších zemích.

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Divadlo bratří Formanů otevře v Pražské tržnici v Holešovicích tvořivou výstavu Imaginárium

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.