04.02.2015 14:18

Divadlo bratří Formanů přiveze do Plzně pohádku Aladin

Divadlo bratří Formanů přiveze do Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 výtvarnou inscenaci Aladin. Představení plné loutek, exotických rekvizit, melodií a obrazů divákům nabídne svět pohádek Tisíce a jedné noci. Režisérem je výtvarník a divadelník Matěj Forman, který s česko-francouzským týmem rodinné představení vytvořil před dvěma lety. V Plzni bude mít premiéru 26. února, řekla dnes novinářům Marcela Mašínová z Plzeň 2015, jež projekt zajišťuje.

"Půjde o výtvarně zajímavou, nádhernou inscenaci, která se může pochlubit originálními krásnými loutkami, například je tam slon v životní velikosti, jenž se otevírá, hraje se v něm," uvedla. V Plzni se bude hrát v Divadle Alfa, plánováno je devět představení.
Inscenace Aladin vznikla mezi lety 2013 a 2014 v divadle Theatre du Jeu de Paume v Aix-en-Provence ve Francii. Impulzem ke vzniku bylo i to, že se město Marseille stalo evropským hlavním městem kultury. "Ve Francii bylo dosud uvedeno přes 100 repríz. Nyní už je ale vše v Praze a příští týden se začíná zkoušet," uvedla Mašínová.

"Podobně jako vznik samotného souboru příběhů Tisíce a jedné noci je i představení Aladin neustále v pohybu. Už jeho vznik byl sám o sobě velkým dobrodružstvím, když se v Aix-en-Provence před dvěma lety setkalo české loutkářství s francouzským divadelním světem," uvedl režisér Matěj Forman. Od té doby podle něj malý Aladin hodně zažil i dospěl. Na jeho vývoji se podle Formana hodně podepsalo české loutkářství, má prý ale ještě trochu francouzský přízvuk. "Do Plzně jede tedy zlepšit češtinu a utužit charakter. A na to se těším, jak se v něm probudí ten českej kluk a jak si povede v prostředí evropského hlavního města kultury," dodal.

Podle Mašínové bude v ČR Aladin postupně uveden i jinde, například v pražském divadle Minor či na festivalech Letní Letná, Skupova Plzeň.

www.formanstheatre.cz

Autor článku: Klára Kadlecová

Divadlo bratří Formanů přiveze do Plzně pohádku Aladin