05.05.2006 00:00

Divadlo bratří Formanů se chystá na svou letní plavbu Prahou

Praha 5. května (ČTK) - Divadlo bratří Formanů chystá loď Tajemství na letní "plavbu" Prahou. Přesně 30. května začne měsíční akce nazvaná Vlnobití, při níž pod kýlem této netradiční scény zašplouchají vlny divadla, hudby a poezie. Člun, tvořící základ scény, už této společnosti patří. Smlouvu o prodeji plavidla koncem března podepsal starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa; divadlo je mělo dříve od radnice v pronájmu za korunu ročně.

"Od 30. května do 30. června představíme na lodi rozmanitý program, zdaleka nikoliv jen z vlastní produkce. Půjde o divadlo, tanec, koncerty, večerní i dopolední představení, a to na třech pražských kotvištích," řekla ČTK mluvčí společnosti Irena Velebilová.

Do 3. června loď Tajemství zakotví v Praze 7 nad Libeňským mostem, ve dnech 5. až 16. června ji zájemci naleznou na tradičním místě v Podbabě, u křižovatky ulic Papírenská a Podbabská. A pak bude až do konce měsíce hostitelem plovoucí scény Praha 2 na Rašínově nábřeží nad Palackého mostem.

"Sezonu zahájíme pěti reprízami hostujícího představení Vzducholoď, které vzniklo podle scénáře Davida Pečírky a Hynka Dřízhala. Děti pozveme na dopolední i odpolední pohádky z produkce studentů pražské Divadelní fakulty, Hafan Studia a loutkového divadla LUK," řekla Velebilová. Na dalších kotvištích vystoupí například Naivní divadlo Liberec, divadelní skupina The Art Out Platorm, brněnské Divadlo v 7 a půl, taneční skupina Nanohach, Radůza a kapela Gulo čar.

"V rámci kupní smlouvy s Prahou 6 uvede Divadlo bratří Formanů v Podbabě několik smluvně sjednaných akcí pro městskou část zdarma. Na tato představení pro děti, večerní program s plavbou a koncerty bude radnice distribuovat vstupenky svým cílovým skupinám," dodala Velebilová. Ostatní vstupenky si mohou zájemci od poloviny května koupit v pokladně Divadla v Celetné. Informace získají na internetové adrese www.formanstheatre.cz.

Podle posudku má loď hodnotu 1,1 milionu korun, divadlo si její vlastnictví odpracuje. Na základě smlouvy bude tři roky propagovat Prahu 6, odehraje 19 představení v kotvišti v Podbabě, z toho 14 pro děti, a uspořádá dva večery s plavbou do Roztok a zpět.

Loď Tajemství vznikla v roce 2000 v rámci projektu Praha - Evropské město kultury rekonstrukcí nákladního člunu, který musí tlačit remorkér. Plavidlo pojme kromě divadelního zázemí a dvaadvacetičlenné posádky 170 diváků. Praha 6 je koupila pro Formany o rok později od plavební společnosti za dva miliony korun.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK