07.02.2008 00:00

Divadlo Buchty a loutky vydraží v pondělí své herce

Praha 7. února (ČTK) - Nestává se tak často, aby divadelní soubor vydražil své herce - a přece se podobná akce chystá. Populární divadelní soubor Buchty a loutky, jehož členové našli před několika lety střechu nad hlavou v suterénu pražského Švandova divadla, připravují dražbu v rámci derniéry inscenace Sedum statečných (gramatickou chybu dosadili do jejího názvu schválně).

"Tento loutkový barevný širokoúhlý western, inscenovaný velmi volně na motivy stejnojmenného barevného amerického filmu, můžete vidět ve Studiu Švandova divadla v Praze 10. a 11. února. Kdo z diváků si chce domů odnést svého oblíbeného hrdinu, může se o to právě v pondělí pokusit ve veřejné dražbě. Spolu s mexickým občerstvením a hudbou bude následovat po představení zhruba ve 20:30 hodin," zvou publikum členové souboru na svých webových stránkách.

Inscenace s podtitulem The Magnificent Seven měla premiéru v červnu 2005 a od té doby kolem tří desítek repríz. V repertoáru byla mezi třinácti inscenacemi, z nichž je pět určeno dětem.

"Umíme jen střílet z pistole. Ta bouchačka je tvý všechno. Díky ní si potykáš s každým barmanem a karbaníkem. Domov nemáš, ženu nemáš. Vyhlídky jsou nulový. Nikde ale nejsi vázanej. Nikde. Nikomu neustupuješ. Nikdy. Nepolykáš urážky. Nikdy. Nikdo na tobě nezávisí. Nepřátele nemáš. Aspoň ne naživu," lze charakterizovat hrdiny tohoto podle tvůrců inscenace "srdceryvného, leč vtipného a opravdově smutného nářezu". Hrají v něm Radek Beran, Vít Brukner, Marek Bečka v alternaci s Tomášem Procházkou a Zuzana Bruknerová či Kristina Maděričová. Do svého představení zařadili i pyrotechnické efekty.

Tento nezávislý soubor se od podobných uskupení odlišuje svou nezaměnitelnou poetikou, jíž zpracovává klasické tituly literární i filmové a přináší autorskou tvorbu. Vznikl v roce 1991 v Chebu, kde se ocitli společně v divadelním angažmá čerství absolventi loutkářství, a od roku 1994 působí v Praze. Název Buchty a loutky byl inspirován americkým divadlem Bread and Puppet, jehož členové pekli při představeních divákům chléb. Dočetli se o něm v časopise Loutkář a jedli přitom buchty z alobalové mističky. Od té doby hostí své diváky při zvláštních příležitostech tímto pečivem.

Další novinkou souboru bude na jaře projekt chystaný režisérem Radkem Beranem ve spolupráci s výtvarníkem naivního umění Martinem Kurišem pod názvem Baryk. "Premiéru připravujeme na 16. dubna do experimentálního prostoru Preslova 9 na Smíchově," řekla Maděričová ČTK.

Členové souboru mají na svědomí i loutkový film pro dospělé s autobiografickými prvky nazvaný Chcípáci, který označují za svou poklonu brakovým a pokleslým příběhům. Ti, kdo ho viděli, tvrdí, že filmový debut proslavených hračičkářů si na nic nehraje, jen si hraje. A jak je zvykem u animovaných snímků v Hollywoodu, i v tomto případě propůjčili své hlasy postavám na plátně známí herci. Mimo jiné Jiří Ornest, Aňa Geislerová, Matěj Hádek, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška a Martin Zbrožek.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK