21.05.2014 18:53

Divadlo D21 a svět Terryho Pratchetta v inscenaci Sekáč Dědeček

Divadlo D21 v závěru divadelní sezóny, která má téma Rodina, kdo s kým a proč? připravuje inscenaci Sekáč Dědeček podle Terry Pratchetta, která se tématu rodiny dotýká přímo bytostně.

Režisér Peter Chmela z Pratchettova románu Těžké melodično vybral narativní linie týkající se Zuzanky: „Příběh Zuzanky jsem si vybral proto, že se v něm do značné míry, tedy alespoň podle mého názoru, reflektuje téma rodiny. Myslím si, že její příběh nám umožní podívat se nejenom na rodinu, ale také na lidi, kteří rodinu většinou tvoří a také na to, že život, přes to, že je to ten nejvzácnější dar, jaký jsme dostali, nemusí vždy být pouze takový, jak ho vidíme…že se na něj lze podívat i trochu jinak“, dodává k dramaturgickému výběru režisér inscenace Pater Chmela.

„Při zkouškách hodně využíváme jedinečných improvizačních schopností herců divadla D21. Nejdříve jsme podrobně studovali celou knihu Těžké melodično. Pak jsme se pustili do opětovného a podrobnějšího studia příběhu Zuzanky a jejího DĚDEČKA. Následně jsme si pojmenovali, z jakého hlediska je tento příběh pro nás důležitý a co v něm chceme akcentovat,“ doplňuje Peter Chmela a zároveň tím i poukazuje na jeden z charakteristických rysů Divadla D21, což častá práce s původně nedramatickými texty, na jejichž převedení na divadlo se podílí celý tvůrčí tým, od režiséra po herce.

Dílo Terry Pratchettta je hodně obsáhlé a většině čtenářů chvíli trvá, než složitý, ale zároveň kouzelný svět Zeměplochy objeví a pochopí jej. Režisér Peter Chmela se s kolektivem D21 se snažili vyhnout zbytečnému podrobnému popisu Zeměplochy, tak aby inscenace byla snadno pochopitelná i pro diváka Pratchetta neznalélo, ale aby si i skalní fanoušci autora přišli na své.
 

Rodinná sešlost za hranicemi života.

Představme si, že opravdu existuje ta bytost s kosou. Ví toho o nás hodně, ale zdaleka ne všechno. Ví, že muži a ženy se můžou mít rádi, a že z jejich lásky se pak rodí děti (alespoň v tom lepším případě). Tahle bytost zná naše životy od začátku až do konce…a i přes to neví, jaké to je.
A teď si představme, že se tahle bytost rozhodne udělat něco velmi neobvyklého. Co se stalo? Neví to ani Zuzanka, která se jedné noci dozví, že musí najít svého dědečka. A také za něj udělat jeho práci.

Režie: Peter Chmela
Výprava: Agnieszka Pátá
Premiéra: 22. května 2014
Hrají: Hana Mathauserová, Stela Chmelová, Petr Pochop, Samuel Neduha

Premiéra 22. května
První repríza 3. června od 19:30 hodin v Divadle D21

www.divadlod21.cz


Autor článku: Kristýna Břečková

Divadlo D21 a svět Terryho Pratchetta v inscenaci Sekáč Dědeček