23.11.2021 13:01

Divadlo D21 chystá novou vánoční inscenaci

Po šesti letech uvede Divadlo D21 nový vánoční titul pro celou rodinu. Bude jím  nastudování poetického textu Jana Antonína Pitínského BETLÉM aneb Komedie o narození v režii uměleckého šéfe Jakuba Šmída. V Divadle D21 se rozhodli podívat se na text hravě a z trochu jiného úhlu pohledu. Interpretace je podmíněna i tím, že celý zástup postav i postaviček, které se vydají na cestu do Betléma odehrají pouze čtyři herci a jeden hudebník.

Dosud posledním adventním titulem této komorní pražské scény byla Dickensova Vánoční koleda v režii Věry Herajtové, která měla v D21 premiéru před šesti lety. Divácky úspěšná inscenace se postupem času tzv. „vyhrála“, a tak nastal čas sáhnout po novém titulu, který by diváky potěšil v předvánočním období. Dramaturgie sáhla právě po nevšedním textu J.A. Pitínského, a to i v rámci tématu letošní sezóny, která nese podtitul „Infuze POEzie“. Tou BETLÉM oplývá v míře vrchovaté, ostatně režisér Jakub Šmíd nazývá Pitínského „básníkem českého divadla“.

Text vznikl koncem 80. let, původně pro Dětské studio Divadla na provázku. Na jednu stranu se jedná o tradiční vánoční hru evokující lidové divadlo, má ale svébytný básnický jazyk, pro autora typický. Nedílnou součástí celku jsou české, moravské i světové koledy v živém provedení hrané na několik hudebních nástrojů. Hudební nastudování má na starost Zdeněk Dočekal, který v inscenaci také účinkuje. Pannu Marii hraje Stela Chmelová, Josefa Petr Pochop v alternaci se Samuelem Neduhou, jako Archanděla diváci uvidí Marka Zemana a Ďábla hraje Hana Mathauserová. Všichni pak ztělesňují i další postavy „nejslavnějšího příběhu všech dob“, tedy příběhu božího narození. Scénu a kostýmy vytvořila Petra Krčmářová, která s D21 spolupracuje pravidelně. Dramaturgicky je pod inscenací podepsána Kristýna Čepková, která dodává: „BETLÉM by měl být takovým dárkem pro diváky i pro nás, posilujícím lékem v této nelehké době i připomenutím toho, na čem skutečně záleží a že stále existují hodnoty jako láska, víra a lidskost. No a v neposlední řadě poezie a humor! Diváci od nás dostanou zpěvníčky a budou si moci zazpívat koledy společně s herci, což – jak doufáme – přispěje ke sváteční atmosféře.“

Premiéra BETLÉMU se uskuteční 28. listopadu, tedy na první adventní neděli od 16:00 a hrát se bude až do Vánoc jako dopolední představení pro školní publikum i odpolední rodinné představení pro všechny generace. Divadlo má v plánu reprízovat BETLÉM pouze v období kolem Vánoc, bude se tedy jednat o exkluzivní titul.

https://www.divadlod21.cz/

Autor článku: Kristýna Čepková

Divadlo D21 chystá novou vánoční inscenaci

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.