20.11.2020 13:34

Divadlo D21 odehraje premiéru inscenace Spalovač mrtvol bez účasti diváků

Aktuální situaci navzdory se pražské Divadlo D21 rozhodlo, že premiéru připravované inscenace Spalovač mrtvol v režii Jakuba Šmída nechá proběhnout. Tedy, že inscenaci dozkouší do zdárného konce a natočí. Pojmout to ale pouze technicky by pro D21 bylo málo. Proto se nebude jednat o poslední zkoušku, ale o skutečnou premiéru, i když bohužel bez diváků, kteří jsou ke vzniku divadelního představení nezbytní.

D21 se tímto poněkud paradoxním krokem mimo jiné snaží udržet „v co nejlepší kondici“ – jak fyzické, tak zejména duševní. Aby toho tvůrci a herci dosáhli, je třeba dodržovat určitý řád, motivaci a také rituály. Divadlo samo ostatně z rituálů vzniklo. Součástí zavedeného pořádku věcí je i fakt, že zkoušení má cíl, nějaký svůj vrchol. Proto premiéra 26. listopadu bude, ač jedinými diváky budou v tomto případě členové tvůrčího týmu, tedy ti, kteří se spolu s herci vídají celé zkoušení. „Bude to opravdu hodně komorní a velmi nezvyklé, ale jistě půjde o nezapomenutelný zážitek i cennou zkušenost. Chceme si vyzkoušet, jak může vypadat premiéra bez téměř nejdůležitější, nepostradatelné složky, bez poloviny jednoho celku…“ dodává Petr Pochop, představitel hlavní role Karla Kopfrkingla.

Diváci však o svou premiéru nepřijdou. Při první možné příležitosti ji D21 uspořádá se vším, co k takové události patří. Prozatím divadlo pro diváky připravilo soutěž a "rakvičkovou výzvu" - oboje proběhne v souvislosti s aktuální neveřejnou premiérou prostřednictvím sociálních sítí D21.

Ladislav Fuks (* 24. 9. 1923 – † 19. 8. 1994) se svým dílem zařadil do čela české poválečné prózy. Nejen české čtenáře zaujal jako autor především psychologických románů s tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím. Asi nejznámějším Fuksovým dílem je Spalovač mrtvol (1967) – groteskní psychologická hororová novela o pracovníkovi krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie stává vrah. Novelu asi nejvíce proslavila její filmová adaptace z roku 1968 v režii Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou v hlavních rolích. Sugestivní snímek skončil na více než třicet let „v trezoru“.

https://www.divadlod21.cz/

Autor článku: Karolína Stellová

Divadlo D21 odehraje premiéru inscenace Spalovač mrtvol bez účasti diváků

Inscenace

25.04.2024

Východočeské divadlo Pardubice pokřtí CD muzikálu Makropulos musical

Východočeské divadlo před téměř dvěma lety uvedlo světovou premiéru muzikálu Makropulos musical z autorské dílny Petra Abrahama, Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové. Novou adaptaci známého dramatu o touze po věčném mládí režíroval Petr Novotný, jenž se současně skrývá i pod pseudonymem tvůrce libreta Petra Abrahama. Čapkova Věc Makropulos v muzikálovém hávu slaví úspěchy nejen u diváků, kteří ji v anketě o nejoblíbenější inscenace VČD roku 2023 vynesli až na první příčku, oceňuje ji rovněž odborná kritika – muzikálová porota Cen Thálie zařadila Petru Janečkovou, představitelku hlavní role Emile Marty, do užší nominace na Cenu Thálie 2023 v oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr.

25.04.2024

Květnové tipy z Divadla Viola: Vděk, Hodina diplomacie, Vyžeňte lvy!, Skorpios na obzoru, Hugo Haas a Adina Mandlová

Aktuální divadelní sezóna zvolna spěje k závěru, takže je ta správná chvíle vydat se ještě před prázdninami na některou z repríz úspěšných inscenací v Divadle Viola na Národní třídě. Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, je na programu 7. a 10. května od 20 hodin. V hlavních rolích divadelní adaptace novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk excelují Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl.

25.04.2024

Slovácké divadlo uvede v premiéře napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců

Slovácké divadlo v sobotu čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil emeritní ředitel slovácké scény a režisérská legenda Igor Stránský. Divákům představí napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců, kterou napsali francouzští autoři Vaché Katcha a Julien Sibre.