05.10.2021 10:16

Divadlo D21 pojmenuje svůj dvůr po Emilu Háchovi

Divadlo D21 uvedlo v rámci minulé „české“ sezóny nazvané „Zemský ráj to napohled“ autorskou inscenaci Emil čili o Háchovi režijně-dramaturgického tandemu Jakub Vašíček – Tomáš Jarkovský, kteří působí ve vedení královéhradeckého Divadla Drak. Nyní na tuto práci navazuje další iniciativou. Pojmenováním prostranství před divadlem Dvůr JUDr. Emila Háchy. Stane se tak 15. října večer, po repríze této inscenace.

“Nestojím o chvalozpěvy, busty, náměstí…”, říká nebo spíše zpívá se v textu inscenace. Emilu Háchovi zřejmě o podobné pocty nešlo. Na druhé straně je s podivem, že “dvacet let po pádu komunismu bylo v českých zemích 277 ulic a náměstí pojmenovaných po Masarykovi, 63 po Benešovi a zcela absurdně i 51 po Ludvíku Svobodovi a 3 po Antonínu Zápotockém, zatímco Hácha zůstával v tomto smyslu ve veřejném prostoru zcela nepřítomen.”, jak vyplývá z průzkumu Petra Zídka citovaný v inscenaci.

“Pod vlivem silného zážitku, kterým bylo objevování při zkoušení autorské inscenace pánů Vašíčka a Jarkovského EMIL ČILI O HÁCHOVI, jsme se rozhodli pojmenovat prostranství před Divadlem D21 "Dvůr JUDr. Emila Háchy". Proč? Protože kdekdo má v České republice ulici, náměstí nebo alespoň zákoutí, jen Emil Hácha nic. A my si myslíme, že si to zaslouží. Ano, je to jistě velmi rozporuplná postava soudobých českých dějin, ale právě proto si nezaslouží jednostrannou a zjednodušující nálepku "kolaborant". Na tom se dnes již shodne řada historiků, politologů a také umělců.”, říká dramaturgyně Divadla D21 Kristýna Čepková.

„Inscenace jsou od toho, aby otázky kladly, ne aby na ně odpovídaly.“
Tomáš Jarkovský, autor a dramaturg

V rámci zkoušení inscenace vznikla také originální rozhlasová hra Zemský ráj to naposlech, která je zároveň malou ochutnávkou inscenace Emil čili o Háchovi. Tento rozhlasový speciál připomíná neblahé výročí okupace nacistickým Německem a okolnosti Háchovy cesty vlakem do Berlína k samotnému říšskému kancléři. 

Hru je možné si zdarma poslechnout na YouTube kanálu divadla.
Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=JvJVaf3Gzmo 

„Na tu věc se člověk musí dívat ze zorného úhlu věčnosti. A tak jsem se na to díval. Řekněte mi: Co jsem já, Emil Hácha? Z toho úhlu věčnosti jsem docela obyčejný člověk, jenž se jednou obrátí v prach tak jako každý jiný. Národ to nepodepsal, podepsal to, rozumíte mi, jenom neblahý jednotlivec, jen ten nešťastný Hácha. A tím je dáno, že to pro nás není dějinná poskvrna. Českému historiku, doufám, bude kdys jenom příjemno, bude-li moci s klidným svědomím napsat: To jsme tenkrát neudělali my, to na vlastní účet spáchal jenom nějaký Hácha. Zkrátka, pouze osobní skvrna.

Poručeno Bohu, já už jako starý člověk ji nějak unesu a plně jsem se s tím vyrovnal. Aspoň za svého života. A v hrobě člověk vydrží mnoho.“ – JUDr. Emil Hácha

Slavnostní odhalení Dvora JUDr. Emila Háchy se uskuteční 15. října od 20:30, tedy po repríze inscenace Emil čili O Háchovi, která se bude tentokrát výjimečně hrát od 18:30.
Další představení se hraje 25. Října a 8. listopadu (s dramaturgickým úvodem) již tradičně od 19:30.

Emil čili o Háchovi

Autor: Tomáš Jarkovský / Jakub Vašíček
Hrají: Ivana Machalová j. h., Hana Mathauserová, Daniel Čámský j. h., Petr Reif j. h.
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Hudba: Daniel Čámský
Výprava: Karel Czech

Premiéra bez diváků: 5. března 2021
Veřejná premiéra: 3. a 4. června 2021

https://www.divadlod21.cz/

Autor článku: Kristýna Čepková