31.07.2020 15:14

Divadlo D21 představuje sezónu 2020/2021 – Zemský ráj to napohled

Pražské Divadlo D21 v září vstupuje do své osmnácté sezóny, pro kterou chystá tři večerní premiéry a jednu pohádku pro děti. Sezóna 2020/2021 s názvem Zemský ráj to napohled bude v podání D21 sezónou literárních adaptací a autorské inscenace; sezónou o naší národní povaze. Kdo jsme? A co znamenáme pro ostatní. Kým chceme být v kontextu současného světa? V nadcházející sezóně chceme reflektovat naši společnost s humorem a nadhledem, ale zároveň se dotkneme i nepříjemných stránek našeho já. Co to znamená být v dnešní době Čech? Na co si to hrajeme? Co si o sobě myslíme? Je naše země skutečně tím zemským rájem?

Do nové sezóny "Déčko" vstoupí s několika malými-velkými změnami. Do uměleckého vedení nově přibyla kmenová dramaturgyně - Kristýna Čepková. Herecký soubor opouští dlouholetá členka Kristýna Podzimková a naopak se do souboru vrací Samuel Neduha.

Všechny podrobnosti a novinky k sezóně 2020/2021 divadlo představí na OPENING PARTY NOVÉ SEZÓNY na dvoře před D21 ve čtvrtek 17. září od 18.00.

Dramaturgický plán D21 sezóny 2020/2021 s názvem Zemský ráj to napohled
SPALOVAČ MRTVOL (Ladislav Fuks)
Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.”
Adaptace kultovního románu. Groteska z krematoria. Ctihodný pan Kopfrkingl uvěří ve své vyvolení a neváhá pro svůj společenský vzestup obětovat vše. Včetně své rodiny, přátel i národnosti a jazyka. Oportunismus konce třicátých let versus oportunismus dneška. Dáte si věneček nebo rakvičku?
Režie: Jakub Šmíd
Premiéra: listopad 2020

EMILE, EMILE! KAUZA HÁCHA (Tomáš Jarkovský/Jakub Vašíček)
"Za to, co jsem udělal, mě národ nazve zrádcem.”
Uplynulo 75 let od smrti třetího československého prezidenta Dr. Emila Háchy. Ten zemřel při čekání na soud v nemocnici pankrácké věznice, aby byl posléze při neveřejném obřadu pohřben na vinohradském hřbitově do neoznačeného hrobu jako zavrženíhodný kolaborant a zrádce národa. Až po sametové revoluci se pak dočkal aspoň částečné rehabilitace, spory o jeho osobnost se však vedou dál a znovu se rozhořely právě u příležitosti výročí jeho úmrtí. Lze je ale vůbec někdy definitivně a spravedlivě rozhodnout? A co tyto diskuse vypovídají o dnešku a o nás samých?
Režie: Jakub Vašíček
Premiéra: březen 2021

AMERIKA (Franz Kafka)
”Pravá cesta vede přes lano, které není nataženo ve výši nýbrž těsně nad zemí.
Je zřejmě spíš určeno k tomu, aby se o ně klopýtlo, než aby se přeskočilo.”
Šestnáctiletý Karel Rossman čeká dítě s rodinnou služebnou. Za tento nemyslitelný přečin je potrestán vyhnáním ze starého kontinentu do Ameriky, kde si má vlastním úsilím vydobýt nový život. Jenže jak nalézt trochu osobního štěstí ve světě, v němž pro nikoho žádné štěstí nezbylo? Road-movie o cestě českoněmeckého Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka.
Režie: Ondřej Štefaňák
Premiéra: duben 2021

D21 DĚTEM
KUBULA A KUBA KUBIKULA (Vladislav Vančura)
”To nejde, někoho si vymyslit a potom se o něho nestarat.
Medvědář Kuba Kubikula chodil po světě se svým nezbedným a mlsným medvědem Kubulou dlouho, ale najednou už si s ním opravdu nevěděl rady. A tak si vymyslel dobrácké medvědí strašidlo Barbuchu, aby mu pomohlo Kubulu zkrotit.
Režie: Kristýna Čepková
Premiéra: leden 2021

https://divadlod21.cz/

Autor článku: Karolína Stellová; Foto: archiv divadla