30.10.2020 09:16

Divadlo D21 spouští BLOG

Uzavření divadel v návaznosti na epidemiologickou situaci nese pražské Divadlo D21 podobně jako všechna ostatní divadla jen velmi těžce. Po několika měsících příprav a se slibně našlápnutým zářím se provoz opět zastavil a divadlům nezbývá než vymýšlet způsoby, jak s diváky zůstat v kontaktu. Nezávislá vinohradská scéna proto přichází s vlastním blogem. Kromě zápisů a záznamů z dění v divadle v různých literárních žánrech blog přinese také aktuální rozhovory s těmi, kdo k D21 neodmyslitelně patří.

Dramaturgyně divadla, Kristýna Čepková, vysvětluje myšlenku vzniku blogu: „Je pravdou, že to děláme trochu i kvůli sobě. Abychom nezakrněli, nepropadli malověrnosti, abychom věděli, že diváky tam někde máme, ačkoli hlediště musí nějakou dobu zůstat prázdné…“

Aktuálně je hlavním tématem blogu „Zápisník ze zavřeného divadla“, ve kterém se diváci mohou dozvědět jednak zákulisní informace a perličky ze stále probíhajících příprav nové inscenace Spalovač mrtvol, jednak aktuality ze života divadla, které i přes své uzavření pro veřejnost zůstává tvůrčím organismem.

Další významnou obsahovou část blogu tvoří rozhovory s herci, režiséry a dalšími osobnostmi, které jsou s D21 spjati. Již nyní je možné si přečíst rozhovor s Hasanem Zahirovićem, hercem původem z Bosny a Hercegoviny, který se rozpovídal nejen o své práci, ale i o životě a pocitech ze současné situace. V pořadí druhá se představí herečka Stela Chmelová, následovat bude postupně celý soubor divadla.

Divadlo D21 chce v blogu přinášet také témata týkající se fungovaní divadla a divadelního světa. Tato část blogu by měla posloužit hlavně pedagogům, kteří s divadlem dlouhodobě spolupracují v rámci projektu „Divadlo školám“, ve kterém D21 nabízí nejen dopolední představení pro školy, ale také diskuse, workshopy a další programy na míru. „Jako divadelníci rádi a často používáme výrazy, které nám připadají naprosto samozřejmé, ale pro běžného člověka, který se v divadle nepohybuje, jsou vlastně děsně tajemné. Zkoušíme se proto vžít do našich, především mladých, diváků a ten ‚náš‘ svět jim přiblížit,“ dodává Kristýna Čepková.

Blog je dostupný na webových stránkách Divadla D21: https://divadlod21.cz/d21/blog

Autor článku: Karolína Stellová

Divadlo D21 spouští BLOG

Inscenace

17.06.2021

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla uvede úspěšnou inscenaci Něco shnilého! jen šest let po broadwayské premiéře

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!). Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský.

17.06.2021

Vychází studiová nahrávka k muzikálu Elefantazie

Divadelní muzikál režiséra Davida Drábka, hudebního skladatele Darka Krále a textaře Tomáše Belka ELEFANTAZIE vypráví příběh a životní postoje skutečného Josepha Merricka, tělesně postiženého člověka, který se pro svou anomálii stal koncem 19. století inventářem anglických panoptik. Život takzvaného Sloního muže již inspiroval po celém světě mnoho tvůrců. Nápad na původní český muzikál zrál v týmu režiséra Davida Drábka deset let.

17.06.2021

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.