30.10.2020 09:16

Divadlo D21 spouští BLOG

Uzavření divadel v návaznosti na epidemiologickou situaci nese pražské Divadlo D21 podobně jako všechna ostatní divadla jen velmi těžce. Po několika měsících příprav a se slibně našlápnutým zářím se provoz opět zastavil a divadlům nezbývá než vymýšlet způsoby, jak s diváky zůstat v kontaktu. Nezávislá vinohradská scéna proto přichází s vlastním blogem. Kromě zápisů a záznamů z dění v divadle v různých literárních žánrech blog přinese také aktuální rozhovory s těmi, kdo k D21 neodmyslitelně patří.

Dramaturgyně divadla, Kristýna Čepková, vysvětluje myšlenku vzniku blogu: „Je pravdou, že to děláme trochu i kvůli sobě. Abychom nezakrněli, nepropadli malověrnosti, abychom věděli, že diváky tam někde máme, ačkoli hlediště musí nějakou dobu zůstat prázdné…“

Aktuálně je hlavním tématem blogu „Zápisník ze zavřeného divadla“, ve kterém se diváci mohou dozvědět jednak zákulisní informace a perličky ze stále probíhajících příprav nové inscenace Spalovač mrtvol, jednak aktuality ze života divadla, které i přes své uzavření pro veřejnost zůstává tvůrčím organismem.

Další významnou obsahovou část blogu tvoří rozhovory s herci, režiséry a dalšími osobnostmi, které jsou s D21 spjati. Již nyní je možné si přečíst rozhovor s Hasanem Zahirovićem, hercem původem z Bosny a Hercegoviny, který se rozpovídal nejen o své práci, ale i o životě a pocitech ze současné situace. V pořadí druhá se představí herečka Stela Chmelová, následovat bude postupně celý soubor divadla.

Divadlo D21 chce v blogu přinášet také témata týkající se fungovaní divadla a divadelního světa. Tato část blogu by měla posloužit hlavně pedagogům, kteří s divadlem dlouhodobě spolupracují v rámci projektu „Divadlo školám“, ve kterém D21 nabízí nejen dopolední představení pro školy, ale také diskuse, workshopy a další programy na míru. „Jako divadelníci rádi a často používáme výrazy, které nám připadají naprosto samozřejmé, ale pro běžného člověka, který se v divadle nepohybuje, jsou vlastně děsně tajemné. Zkoušíme se proto vžít do našich, především mladých, diváků a ten ‚náš‘ svět jim přiblížit,“ dodává Kristýna Čepková.

Blog je dostupný na webových stránkách Divadla D21: https://divadlod21.cz/d21/blog

Autor článku: Karolína Stellová