19.10.2021 09:28

Divadlo DISK: Každý občas stojíme na hraně a každý máme svoji Alenu Ivanovnu

V těchto dnech právě vrcholí přípravy premiéry autorské inscenace Tupým koncem studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Za dílem stojí režisérský tandem Marta Hermannová a Matyáš Míka, o výtvarnou složku se postarala Mariana Bouřilová. Premiéru inscenace volně inspirované Dostojevského románem Zločin a trest uvede Divadlo DISK 22. října 2021 v 19:30.

Inscenace pro jedenáct herců aneb pro celý loňský absolventský ročník herectví KALD bakalářského programu nabídne divákům náhled do lidských duší. Vychází sice, jak bylo již zmíněno, z románu Zločin a trest F. M. Dostojevského, ale v tomto případě se jedná mnohem více o inspirační zdroj než o převyprávění klasického díla. Inscenace se rodila samozřejmě na základě znalosti původního textu, ale také z nejrůznějších improvizací a her - velkou měrou tak dílo čerpá z osobností jednotlivých herců. Sleduje cestu Raskolnikova k vraždě, cestu od pouhé myšlenky k realitě vykonaného činu. Každý občas stojíme na hraně a každý máme svoji Alenu Ivanovnu…

Sám Raskolnikov k celé věci uvádí: ,,...z toho všeho tedy jednoznačně vyplývá, že zločiny jsou v naprosté většině případů páchány obyčejnými lidmi, pouhými částmi lidské masy, jejíž skutečným posláním je udržovat svět a rozmnožovat ho co do počtu. Tito pomatení lidé se k opravdovému činu v naprosté většině případů ani neodhodlají, a pokud ano, sama příroda je v průběhu páchání zločinu psychologicky ochromí a způsobí, aby vlastním jednáním sami sebe udali.”

Premiéru inscenace Tupým koncem oddálilo období zavřené kultury, nicméně teď se zdárně blíží do cílové rovinky. Veřejná generálka proběhne 21. října 2021 od 11:00 v Divadle DISK, o den později tamtéž v 19:30 proběhne premiéra.

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Kamila Opletalová