09.12.2021 10:17

Divadlo DISK se před Vánoci promění v katedrálu

Inscenace III. nádvoří 48/2, kterou v premiéře 17. prosince 2021 uvede divadlo DISK, vychází z dramatického textu režisérky a studentky DAMU, Elišky Říhové. Text je inspirován současnou proměnou katedrál, kostelů a především jejich návštěvníků a obyvatel. „Málokdo si totiž ještě jde sednout do kostela. Chodíme okolo do práce, a to nám stačí,” vysvětluje motivaci ke vzniku inscenace režisérka.

Společně s dramaturgyněmi z katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, Lenkou Karaka a Johankou Bártovou se snaží poodhalit dění za zavřenými dveřmi katedrály. „Lidé opouštějí kostely a poslední živí, kteří v našich katedrálách ještě zůstávají, jsou uklízeči. Místo Boha přicházejí církevní hodnostáři, kteří jako oživlé mrtvoly obsazují Boží dům,” říká Eliška Říhová.

Díky specifické práci s prostorem se divák stane jeho nezbytnou součástí, jelikož je v prostoru volně umístěn, nikoliv pasivně zasazen do sedaček v hledišti. „Inscenace však není invazivně interaktivní, což je dobrá zpráva pro všechny diváky, kteří se vyhýbají interakci s herci. Studenti pracují s principy grotesky a specifického humoru, které nelze  popsat, ale lze jej zažít,” popisuje unikátnost projektu supervizor inscenace, Dragan Stojčevski.

III. nádvoří využívá podobu prázdného divadla s katedrálou, aby diváky vyprovokovalo k vlastnímu postoji k duchovnosti a tradici, kterou nám zanechali naši předkové. „V celé inscenaci se snažíme o propojení vysoce stylizovaného herectví s velmi přirozeným projevem neherců. Jsou zde dvě roviny: lidská a božská, které se společně setkávají v jednom prostoru. Atmosféru kostela se snažíme vytvořit tzv. nehmotnou scénografií, tedy skrz proudy světla, kouř a zvukové efekty,” dokresluje obraz režisérka Eliška Říhová.

INFORMACE O INSCENACI

Pán domu se už několik let neobjevil. Bydlí tady ještě? Na nic se neptat a udržovat dům, dokud se nevrátí. Ale jak dlouho?
Zavřeli jsme Boha mezi čtyři stěny s nadějí, že vždycky když se zastavíme, bude doma.
Vystavěli jsme mu paláce s vysokými sloupy a klenbami, ale dnes se nám z té výšky dělá špatně. Co dál v době, kdy se svatyněmi staly meditační zahrady, minimalistické workspaces a útulné kavárny? A kdo v našich katedrálách nakonec zůstane?

Zvěstování o tom co se stane, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře.

Režie, text: Eliška Říhová
Dramaturgie: Lenka Karaka, Johana Bártová
Scénografie a kostýmy: Lucie Pangrácová, Ellen Pavková, Jakub Šulík
Sound design: Michaela Švédová
Produkce: Alice Kofláková, Alexandra Niedomanská, Jakub Novotný
Fotografie: Veronika Čechmánková
Pohybová spolupráce: Lenka Nahodilová
Hrají: Antonie Formanová, Alexandra Chernomashyntseva, Václav Němec, Alžběta Nováková, Olga Pesocka, Matěj Šíma, Matěj Šumbera, Sára Vosobová, Inna Zhulina
Pedagogické vedení: MgA. Mgr. Marta Ljubková a MgA. Dragan Stojčevski Ph.D.

Inscenace je koncipována pro stojící diváky s možností volného pohybu po prostoru. V případě zdravotní či jiné indispozice bude sezení zajištěno.

Autorská inscenace studentů katedry alternativního a loutkového divadla

Veřejná generální zkouška: 16. prosince 2021 od 11:00
Premiéra: 17. prosince v 19:30
Nejbližší reprízy: 19. 12. 2021, 16. 1., 17. 1. 2022

https://www.divadlodisk.cz/

Autor článku: Kamila Opletalová