20.05.2019 09:14

Divadlo Drak míří na festival Divadelní svět Brno

Desátý ročník této významné mezinárodní divadelní přehlídky, která svým rozsahem patří mezi tři největší divadelní festivaly v České republice, proběhne od 23. do 28. května 2019. Návštěvníci festivalu Divadelní svět Brno mohou během šesti festivalových dnů zhlédnout na dvanácti divadelních scénách více než padesát představení z celého světa.

Královéhradecký Drak do Brna přiveze dvě novinky divadelní sezóny 2018/19.

Divadlo Drak uvede v rámci festivalu celkem čtyři představení. Svou variaci Fausta zahraje ve třech reprízách na brněnské Kraví hoře ve vlastním šapitó, které bude po celou dobu festivalu sloužit i pro jiné produkce.

Jak k titulu řekl režisér Jakub Vašíček: „V inscenaci se představí celý soubor, který si tak připomíná kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla, aby tak mohl naplno projevit to, co Drak zdobí přes šedesát let – totiž komediantství a muzikálnost. V až barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme malé i velké divadlo světa.“

Festival v letošním roce nabídne publiku zajímavou příležitost porovnat tři pohledy tří českých divadel na faustovský mýtus. Kromě drakovské autorské inscenace Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka zahraje Divadlo pod Palmovkou Göethova Fausta v režii Jana Klaty, Havlovo Pokušení v režii Ivana Krejčího přiveze do Brna Jihočeské divadlo.

„Dramaturgie festivalu Divadelní svět Brno si klade za cíl dosažení evropských kvalitativních standardů a festival zastává zásadní roli při kultivaci publika a přispívá ke zvyšování jeho nároků na domácí uměleckou scénu, proto si velmi vážíme, že letos bude tvorba Divadla Drak v programu zastoupena v takové míře.“ sdělila umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.

Druhým uvedeným titulem je autorská inscenace Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Bílý tesák inspirována novelou Jacka Londona. Syrový příběh psa, jemuž koluje v žilách vlčí krev, ožívá před očima diváků za pomoci metody live cinema. Diváci díky technologii mohou sledovat životní cestu Bílého tesáka jeho vlastníma očima. Ten se během dospívání setkává s násilím a nenávistí, ale i s laskavostí, a dokonce i s láskou. Co se mu ale nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? A podaří se mu najít klid?

Tvůrci inscenace, Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček a Antonín Šilar, získali za koncept této technicky náročné a inovativní inscenace Cenu festivalu Skupova Plzeň. Inscenace byla oceněna také na festivalu Dítě v Dlouhé a v neposlední řadě získala cenu Erik za rok 2018 udělovanou českým střediskem UNIMA a byla tak vyhlášena nejinspirativnější loutkářskou inscenací uplynulé sezóny.“ uvedla k Bílému tesákovi ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Kromě samotných inscenací se Divadlo Drak představí v Brně i svou lektorskou činností.

Divadelní lektoři ze tří divadel: Malého divadla v Českých Budějovicích, hradeckého Draku i domácí Polárky spojily své síly a uchopili evropské téma festivalu a prostřednictvím her a interaktivních workshopů představí dětem divadelní kultury evropských zemí. „Děti si tak na vlastní kůži vyzkoušejí, jaké je být autorem či hercem antické tragédie, jarmareční commedie dellʼ arte nebo Shakespearova dramatu. Za jeden víkend tak můžete stihnout celou divadelní Evropu v kostce - někde v mezičase představení v šapitó nebo třeba jen cestou na nedělní květnové vycházce…“ řekl k projektu Jan Cimr, umělecký šéf divadla Polárka.

Díky tomuto projektu se tak všichni návštěvníci mohou na chvíli stát součástí kočovné společnosti vydávající se sbírat zkušenosti napříč celou divadelní Evropou. Všichni, kdo se s lektory vydají po Evropě, nebo ještě dál mohou objevit spolu s nimi kouzla tradic divadelního umění v různých zemích a vrátit se jako ostřílení světoběžníci, kteří dokázali vstoupit na divadelní prkna, která někdy znamenají Svět…..

„Společný projekt posléze poputuje i do Hradce Králové, kde ho v rámci programu festivalu Divadlo evropských regionů 2019 uvedeme v Divadle Drak,” zve zájemce lektorka Jana Nechvátalová.

www.draktheatre.cz

Autor článku: Martina Marková