10.08.2021 10:42

Divadlo Drak se představí v japonském Tokiu

Divadlo Drak se představí s inscenací Poslední trik Georgese Mélièse na festivalu A-hoj! 2021 v japonském Tokiu

Od 10. do 14. srpna 2021 proběhne v Tokiu Festival A-hoj!. Na festivalu vystoupí celkem 19 domácích japonských souborů a k vidění bude také dalších 9 divadelních představení ze sedmi zemí světa vysílaných on-line, včetně tří českých zástupců. Těmi jsou Divadlo Alfa, Divadlo Drak a Radim Vizváry. Divadlo Drak na festivalu uvede záznam inscenace Poslední trik Georgese Mélièse.

Pětidenní festival je věnovaný nejrůznějším formám divadelního umění, především loutkovému divadlu, pantomimě a dalším žánrům. Na programu jsou také přednášky o historii a současnosti českého loutkového divadla, workshopy a mnoho dalšího.

„Divadlo Drak přizval ke spolupráci ředitel plzeňského Divadla Alfa Jakub Hora, kterému bych tímto chtěl poděkovat za příležitost. Jakub Hora se podílel na programové dramaturgii k prezentaci českého loutkářství v Japonsku a zároveň zde bude mít spolu s bývalým ředitelem Českého centra Tokio Petrem Holým přednášku na téma “České loutky 1945-2021“, uvedl ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Poslední trik Georgese Mélièse mohou zájemci zhlédnout na festivalu v pátek 13.8. v 18.30. Následujících 14 dnů pak bude zařazen do zpoplatněné videotéky festivalu.

Inscenace Poslední trik Georgese Mélièse v režii Jiřího Havelky a scénografii Marka Zákosteleckého je poctou světu kouzel, filmu a imaginace. Premiéru měla v Divadle Drak v roce 2013 a ihned zaznamenala výrazný úspěch jak u divácké i odborné veřejnosti u nás i v zahraničí a stala se divadelní událostí sezóny v kategorii loutkového a výtvarného divadla, o čemž svědčí i řada získaných ocenění. Japonskému publiku bude odvysílán divadelní záznam z produkce České televize v režii Jiřího Havelky.

https://a-hoj.puk.jp/divadlodrak/

Autor článku: Martina Marková

Divadlo Drak se představí v japonském Tokiu

Zahraniční divadlo

23.09.2021

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici.

20.09.2021

Pozrite si Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Rok 2020 sa niesol v duchu osláv jedinečného divadelného jubilea – stého výročia založenia Slovenského národného divadla. Toto jubileum tiež možno chápať ako počiatok slovenského profesionálneho divadelníctva. Projektom s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla chce Divadelný ústav/Centrum výskumu divadla poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo od roku 1920 vzniklo v slovenských profesionálnych divadlách.

17.09.2021

Šípková Růženka Divadla Drak míří na festivaly do Chorvatského Záhřebu a Srbské Subotice

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021.