23.02.2023 15:09

Divadlo Drak uvede premiéru autorské inscenace Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Huckleberry Finn

Královéhradecké Divadlo Drak uvede v sobotu 25. února první premiéru roku 2023, autorskou inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Huckleberry Finn. Repertoárová novinka je určena divákům od devíti let, uvedli zástupci divadla. Inscenace volně navazuje na inscenace Bílý tesák a Cesta od téhož autorského týmu.

„Inscenace Huckleberry Finn tvoří s nimi ucelenou trilogii dobrodružných příběhů o svobodě čerpající inspiraci v klasických dílech americké literatury. Premiéra inscenace bude ve Studiu Divadla Drak v sobotu ve dvou časech, od 17:00 a 19:30," uvedla mluvčí divadla Martina Marková.

Inscenace vychází ze slavného románu amerického spisovatele Marka Twaina Dobrodružství Huckleberryho Finna, považovaného za jeden ze zakladatelských titulů tradice velkých amerických románů. Vypráví příběh chlapce, který je při své dobrodružné cestě za svobodou nucen utkat se nejen se společenskými předsudky, ale i s vlastním sebepoznáním a sebepřijetím.

„Tvůrci nové inscenace, dramaturg Tomáš Jarkovský spolu s režisérem Jakubem Vašíčkem, ve své interpretaci naplno využívají satirickou a vypravěčskou sílu Twainovy literární předlohy, kterou na jeviště převádějí jako příběh svéhlavého hrdiny s osobitým přístupem k životu, kterého okolnosti donutí vydat se na dobrodružnou cestu," uvedla Marková.

Inscenace se odehrává na skládce odpadků, která je pro některé postavy inscenace domovem a pro jiné nechtěným útočištěm či úkrytem, uvedli zástupci divadla. Divákovi jsou postupně odhalovány jednotlivé střípky z Huckova života a také důvody, které ho nakonec vedou k útěku jak od svého věčně opilého otce, tak od vdovy Douglasové, která se ho snaží převychovat. „Tak se pomalu začíná odvíjet dobrodružný příběh Hucka a uprchlého otroka Jima," uvedla Marková.

Atmosféru amerického jihu podtrhuje bluesová hudba Daniela Čámského spolu s kostýmy a akční scénografií Kamila Bělohlávka. Ten v souběhu s tím, jak se v inscenaci na sebe vrství a skládají jednotlivé dílky příběhu, vrství a skládá přímo před divákem jednotlivé zdánlivě nahodilé rekvizity a objekty, až se počáteční chaos skládky promění v divadelní obraz a výtvarné gesto, uvedlo divadlo.

Jako obyvatelé skládky se divákům představí v roli Huckleberryho Finna herec Dominik Linka, v roli Toma Sawyera Milan Hajn a v roli otce Milan Žďárský. Dalšími účinkujícími jsou Petr Seiner a Jan Čipčala. Jedinou ženou na scéně je Barbara Jarkovská Humel v roli pracovnice Armády spásy.

Divadlo Drak v současné divadelní sezoně 2022/2023 má v plánu tři premiéry. Druhou bude inscenace To je andělení! v režii a choreografii Veroniky Riedelbauchové, scénografii Marianny Stránské a s hudbou Jana Čtvrtníka. Další premiérou bude 13. května inscenace Československo.

https://draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: ku, dr