17.06.2019 12:26

Divadlo Drak v Hradci Králové povede Tomáš Jarkovský

Ředitelem Divadla Drak v Hradci Králové bude dosavadní dramaturg a scénárista divadla Tomáš Jarkovský. Nahradí Elišku Finkovou, která stojí v čele divadla od ledna 2010. ČTK to dnes řekli zástupci divadla. Jarkovský se ujme funkce 1. ledna 2020, ředitel divadla je jmenován na šest let. Finková jde do důchodu.

„Byl vybrán při otevřeném výběrovém řízení, kdy se přihlásili tři kandidáti," řekla dnes ČTK mluvčí divadla Martina Marková. Výběrová komise zasedala ve středu 12. června, večer vytvořila doporučení na nového ředitele a ve čtvrtek Jarkovského potvrdila šestičlenná správní rada.

„Chci rozhodně pokračovat a rozvíjet věci, na které je v Draku podle mého názoru dobře zaděláno. Do divadla nepřicházím zvenku, proto se moje koncepce nevymezovala proti stávajícímu dlouhodobému směru, kterým bylo vedené," řekl dnes ČTK Jarkovský.

Dosavadní ředitelka Eliška Finková výběr svého nástupce označila za dobrou volbu. „Dostala jsem se do věku, kdy je potřeba odejít. Výběr chápu jako zcela kompetentní. Výběrová komise i správní rada, která potvrdila výsledky výběrové komise, byla ve výborném složení. Funkci si možná předáme o chvíli dříve, ale oficiální nástup pana Jarkovského je 1. leden 2020," řekla ČTK Finková.

Divadlo Drak v Hradci Králové loni oslavilo 60. výročí založení. Scéna vznikla v Hradci Králové v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo. Drak se v názvu divadla, které na sebe začalo výrazně upozorňovat od konce 60. let, objevil v roce 1968. Divadlo vychází z tuzemské loutkářské tradice a je jednou z nejvýznamnějších českých loutkových scén. Své postavení Drak podtrhl od roku 1992 také provozováním Mezinárodního institutu figurálního divadla, místa konfrontace domácích a zahraničních tvůrců loutkového divadla. Od roku 2010 nabízí v Labyrintu Divadla Drak zájemcům možnost vyzkoušet si, jak vzniká divadelní inscenace. Divadlo Drak je také tradičním spoluorganizátorem mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který začíná v pátek 21. června.

https://draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: Tomáš Kučera, sd