10.09.2020 11:44

Divadlo Drak vyráží na Mezinárodní festival alternativního divadla FIAT do Černé Hory

Po úspěšném zahájení sezóny, otevřené oceněním za kulturní počin roku 2019 v rámci Výročních cen města Hradec Králové pro autorky inscenace Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Dominiku Špalkovou a Miřenku Čechovou a premiérou maňáskové grotesky Šípková Růženka Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka, čeká Divadlo Drak po delší odmlce první zahraniční zájezd. Inscenace A na noze pevnina režisérky Dominiky Špalkové byla pozvána na Mezinárodní festival alternativního divadla FIAT v Černé Hoře.

FIAT je jedním z nejvýznamnějších divadelních festivalů v jihovýchodní Evropě a má již jedna-třicetiletou historii. Počátky festivalu úzce souvisejí se 70.léty, kdy ve městě Podgorica vznikla první alternativní divadelní scéna DODEST. Její zakladatel, divadelní inovátor Slobodan Milatovic, je jedním z mála černohorských režisérů, kteří překročili hranice divadel Černé Hory, a to ve stylu podobném nejvýznamnějším světovým režisérům, jako jsou Robert Wilson, Eugenio Barba, Jerzy Grotowski. Soubor zde představení odehraje 10. září 2020. Výjezd Divadla Drak podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

„Samozřejmě tak jako po celém světě i v Černé Hoře platí řada speciálních opatření, a tak nebylo do poslední chvíle jasné, zda se podaří výjezd realizovat. I samotný festival se musel současné situaci přizpůsobit. Celý probíhá venku po širým nebem, takže produkčně i technicky je to nemalá výzva. Hrát budeme na basketbalovém hřišti v 8 hodin večer a aby fungovalo nasvícení a projekce, organizátoři museli zajistit zhasnutí pouličního osvětlení,“ popisuje organizační zákulisí festivalu vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

„Jsme velmi rádi, že po téměř půlroční sérii zrušených zájezdů může Divadlo Drak opět vyrazit za hranice. V roce 2020 získal Drak hned několik velmi zajímavých pozvání na evropské i světové festivaly. Bohužel kvůli pandemii Covid-19 byly všechny postupně zrušeny či přeloženy. V červenci jsme byli společně s Naivním divadlem Liberec a plzeňským Divadlem Alfa pozváni na ASSITEJ Korea International Summer festival v rámci oslav 30. výročí diplomatických vztahů mezi Koreou
a Českou republikou. Festival byl nyní přeložen na léto 2021 a věříme, že bude možné, aby se v následující roce uskutečnil dle původních plánů. Odloženo bylo i pozvání inscenace Faust na loutkový festival v Chicagu a měsíční turné inscenace A na noze pevnina v Číně. Zrušeny byly pro rok 2020 také festivaly v Bielsko-Białe v Polsku a finský Mukamas, kde je Divadlo Drak pravidelných hostem. Srbský International Festival Banja Luka, který se uskuteční letos říjnu a na který byla porotou vybrána naše nejnovější inscenace Šípková Růženka, nakonec mezinárodní účast omezil a naši inscenaci bude promítat ze záznamu,“
bilancuje loňskou i letošní nejistou sezónu ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

www.draktheatre.cz

Autor článku: Martina Marková

Divadlo Drak vyráží na Mezinárodní festival alternativního divadla FIAT do Černé Hory

Zahraniční divadlo

24.09.2020

Newyorská Metropolitní opera zrušila kvůli covidu-19 celou sezónu

Slavná newyorská Metropolitní opera zrušila celou nadcházející sezónu a oznámila, že zůstane uzavřená až do září příštího roku, informuje agentura Reuters. Vedení opery se podle zveřejněného prohlášení rozhodlo, že se nevrátí k původní aktivitě, dokud bude představovat nebezpečí koronavirus. Opera se sálem pro 3.800 diváků obvykle za sezónu uvede 200 představení a ročně do ní zavítá téměř 800.000 lidí.

21.09.2020

Světoznámý tanečník Sergej Polunin vystoupí v listopadu v Praze

Dopřejte si privilegium přímo z tanečního parketu sledovat mistrovské vystoupení  Sergeje Polunina ve čtyřicetiminutovém sólu, inspirovaném legendárním tanečníkem a choreografem Václavem Nižinským. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zblízka obdivovat Poluninovu schopnost vzdorovat gravitaci, hypnotizovat publikum prostřednictvím brilantního umění, fenomenální techniky a ve spojení s unikátní jevištní prezentací.

13.09.2020

Podpůrná vyjádření JAMU a AMU k situaci na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti

Na základě zákona přijatého vládou Viktora Orbána došlo k transformaci prestižní Univerzity divadelních a filmových studií z veřejné instituce na soukromou nadaci. Tento krok je kritizován z důvodu narušení akademických svobod a autonomie univerzity a upřednostnění zájmů osob navázaných na vládnoucí politickou stranu. Podobný postup byl ze strany vlády aplikován i na jiných maďarských univerzitách.