27.09.2021 08:20

Divadlo Drak zazářilo na mezinárodních festivalech a přivezlo si několik ocenění

Inscenace Divadla Drak Šípková Růženka zabodovala v průběhu září na třech mezinárodních divadelních festivalech. Loutkoherec Jan Popela získal cenu za ztvárnění zlé sudičky na 54th International Puppet Theatre Festival – PIF v chorvatském Záhřebu. K té pak následně přidal i ocenění za svůj výkon na 28th Children’s Theater Festival v srbské Subotici. Zároveň netradiční loutkovou grotesku Šípková Růženka ocenila porota Subotického festivalu Grand Prix pro nejlepší inscenaci.

Ještě před tím se představila Šípková Růženka na Mezinárodním festivalu DIVADLO v Plzni, kde sklidila vřelé divácké přijeti. „Precizní práci s loutkami a především výsostně komediální ztvárnění zlé sudičky“, ocenila i Kateřina Kykalová ve svém festivalovém zpravodajství pro web Divadelních novin a dále dodává: „Právě autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského, kteří díky ní opět obhájili svou právoplatnou pozici ve vedení předního loutkového divadla, mi totiž zachutnala nejvíce.“

 „Nová ocenění nás velmi těší a jsou pro nás velkou motivací do další práce. Jsme rádi, že naše netradiční pojetí klasického pohádkového námětu jako maňáskové grotesky, která ve své vizuální podobě nese prvky steampunku, je sdělné a pozitivně přijímané jak napříč generacemi, tak i různými kulturami. Dvojí ocenění pro Jana Popelu za jeho výsostně loutkářské pojetí zlé sudičky mě pak těší dvojnásob. Potvrzuje jednak jeho mimořádný talent a umění a zároveň ukazuje to, co dlouhodobě deklarujeme: že se totiž stejně jako všechny předchozí generace tvůrců Divadla Drak hrdě hlásíme k tradicím českého loutkářství a svým autorským pojetím na ně chceme navazovat. Získané ceny jsou pak zároveň potvrzením, že české loutkové divadlo je fenoménem, který má i v současné době stále co nabídnout,“ uvádí ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Hradecké publikum se může těšit na další reprízu oceněné inscenace Šípková Růženka již 23. 10. od 16.00 hodin na Hlavní scéně Divadla Drak.


Záhřebský The International Puppet Theatre Festival – PIF je mezinárodní festival zaměřený převážně na profesionální loutkové divadlo. Koná se pravidelně od roku 1968 a má za sebou bohatou historii. V letošním roce proběhne již 54. ročník a za dobu jeho existenci se ho zúčastnilo 450 divadel ze všech kontinentů. Festival je specifický svým širokým dramaturgickým záběrem od tradičních až po experimentální představení. Odehrává se nejen v divadlech, ale i v ulicích města a má bohatý doprovodný program.
Zajímavostí festivalu je, že má dvě poroty. Dětskou, která sleduje všechna představení pro děti a vybírá to nejlepší podle svého vkusu. Mezinárodní porota složená z odborníků pak uděluje hlavní cenu festivalu za nejlepší inscenaci a ceny za jednotlivé výkony. Cílem Záhřebského festivalu je jak zvyšovat úroveň loutkového projevu, tak držet krok se současnými tendencemi v loutkářství a nezapomínat na tradici i specifika různých loutkářských škol.

Výjezd na The International Puppet Theatre Festival – PIF byl realizován díky podpoře Ministerstva kultury ČR – Odborem mezinárodních vztahů.

International Children´s Theater Festival in Subotica je mnohem mladší. Festival byl založen v roce 1994, letos proběhl jeho 28. ročník, a za necelé tři desítky let se i on stal velmi významnou a renomovanou kulturní událostí. Dramaturgie festivalu se od svého založení soustředí na produkci pro děti do osmnácti let a za svou existenci festival přivítal na půdě Subotice více než 500 soborů z padesátí zemí světa.

www.draktheatre.cz

Autor článku: Martina Marková