21.06.2020 16:00

Divadlo evropských regionů & Open Air Program – Letos jinak!

Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů, který oslavil v loňském roce 25. narozeniny a současně jeho Open Air Program 20. narozeniny, se letos neuskuteční v tradiční podobě, na jakou jsou divadelníci i jejich diváci zvyklí. Přesto se tři hlavní organizátoři celé akce, a to Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt rozhodli připravit alternativní, a přesto atraktivní program, který připomene oslavu divadla.

„Hledali jsme způsob, jak i v současných nepředvídatelných a proměnlivých podmínkách alespoň malou oslavu kultury a rozloučení se s divadelní sezónou zorganizovat. Současná omezení nám nedovolí otevřít sady, postavit stany, hrát každý den v divadlech i na ulicích. Nemůžeme přivézt kohokoli ze zahraničí. Záměrně proto připravujeme projekt, který je jiný,” uvádí ředitelka Klicperova divadla ​ Eva Mikulková​ .

Drive-in divadlo

V Hradci Králové se tak uskuteční ​v termínu 26.–28. 6.​ mimořádný ročník divadelního festivalu s podtitulem​ LETOS JINAK​ , který se odehraje na parkovišti ​ Flošna​ a v letním kině Širák​ a který bude dominantně realizován formou drive-in divadla. Tento formát, který respektuje veškerá vládní a hygienická opatření a který umožňuje pružnou regulaci počtu diváků, je inspirovaný projektem ​ Artparking ​ společnosti Art Prometheus, která jej pořádá v​ pražských Holešovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov.

„Chceme využít toho, že máme termín, na který jsou lidé zvyklí, a nabídnout ho nejenom sobě samým, ale také dalším kulturním organizacím v Hradci Králové, regionu i celé ČR. Chceme podpořit nezávislou scénu, která není v současné době finančně soběstačná,” ​ doplňuje ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt ​ Barbora Hodonická​. Do projektu se proto zapojí i další královéhradecké kulturní subjekty jako je Filharmonie Hradec Králové a kino Bio Centrál.

S ohledem na předpokládané teplé červnové počasí bude hlavní program na Flošně po všechny tři dny rozdělen do tří večerních programových bloků se začátky v 18.00, ve 20.30 a ve 23.00. Diváci budou moci program sledovat z pohodlí svých či sdílených vozidel při kapacitě 50 automobilů. Pódium bude doplněné velkoplošnou obrazovku a zvuk bude přenášen do autorádií zaparkovaných vozidel. Na tyto produkce si místo vstupenky budou diváci kupovat parkovací místo a cena bude nezávislá na počtu pasažérů v jednotlivých automobilech.

Programově se festival bude snažit pokrýt obvyklou škálu žánrů a typů divadel. Přestože formát drive-in divadla příliš nepřeje činohernímu divadlu, program přinese i činoherní scény, který pro tento typ akce adaptovaly či speciálně připravily své produkce. Diváci se tak mohou těšit na Divadlo Pod Palmovkou​ s úspěšnou inscenací Jak sbalit ženu 2.0 či Divadlo Husa na provázku​, které čerstvě po premiéře uvede představení Gadžové jdou do nebe. Domácí​ Divadlo Drak​ uvede koncertní verzi inscenace O Bílé lani, Klicperovo divadlo​ uzavře celý víkendový program koncertem herecké kapely Mastix. Z původně plánovaného programu open air části festivalu vystoupí vybrané nezávislé i amatérské soubory z různých koutů ČR. Nezávislou novocirkusovou scénu bude reprezentovat v Hradci Králové oblíbený Holektiv​ s představením Letkyně, neprofesionální scénu budou reprezentovat skvělé soubory z Mostu (​Tvoje bába​) či z Olomouce (​Nabalkoně​). O své nepřijdou milovníci improvizace. Speciální auto Improshow si připravili na ​Paleťáci​ , kteří nesmí na festivalu chybět.

Rodiny s dětmi do Letního kina Širák

„Protože je nedílnou součástí festivalu program pro rodiny s dětmi, pro které je formát drive-in představení nevhodný, připravili jsme pro ně dopolední a odpolední program v Letním kině Širák,” ​ říká ředitel Divadla Drak ​ Tomáš Jarkovský​ . Program v Širáku budou tvořit představení Divadla Alfa Plzeň​, ​Naivního divadla Liberec​ a nezávislých souborů ​Bratři v Tricku a ​Studia Damúza​.

Sobotní dopoledne i odpoledne ovládne Širák ​Cirk La Putyka​ s novou inscenací Kaleidoscope, která vznikla v režii Maksima Komara v době koronavirové pandemie.

https://www.openairprogram.cz/

Autor článku: Martin Sedláček