10.01.2020 10:23

Divadlo F. X. Šaldy chystá čtrnáct novinek v repertoáru

Pro rok 2020 připravuje třísouborové Divadlo F. X. Šaldy celkem čtrnáct premiér. Z toho tři hry budou dokonce uvedeny ve světové premiéře. Jednou bude jevištní adaptace Vesnického románu od Karolíny Světlé, druhou napíše Tomáš Dianiška o komikovi Vlastovi Burianovi, slavném libereckém rodákovi, třetí bude z pera izraelské dramatičky Hadar Galronové o osudech českých židovských rodin ve 20. století.

Hru s názvem Moje první židovské Vánoce napíše Hadar Galronová přímo pro libereckou scénu. Od izraelské autorky uvádí liberecké divadlo od předloňského prosince hru Mikve a chystaná novinka je velmi očekávanou kulturní událostí, která přesahuje hranice libereckého regionu.

Inscenace izraelské autorky Moje první židovské Vánoce i hra Burian Tomáše Dianišky, který se po pár letech znovu vrací na libereckou scénu jako autor a režisér, budou mít premiéru v říjnu. Jevištní adaptace slavného Vesnického románu spisovatelky Karoliny Světlé se bude hrát už od června pod názvem Sylva. „Karolina Světlá je velmi spjatá s naším regionem. Je to zvláštní, ale její román Kříž u potoka se objevil na jevišti asi dvakrát, možná třikrát, ale u nás nikdy. Vesnický román, opravdu nádherná knížka, se neobjevil nikdy. Ani Karolina Světlá se v Liberci nikdy nehrála, v minulosti se hrála jen Hubička, kde byla Světlá autorkou námětu k opeře," řekl šéf liberecké činohry Šimon Dominik. Šaldovo divadlo tak podle něj pokračuje v linii, kdy se divákům snaží nabídnout místní témata nebo místní příběhy.

První činoherní premiérou v roce 2020 bude adaptace slavné detektivky Agathy Christie Vražda v Orient expresu, kterou v režii Kateřiny Duškové uvidí diváci na prknech Šaldova divadla už na konci ledna. První operní premiérou roku bude Mozartův Don Giovanni. Geniální hudební dílo, které bývá nazýváno „opera oper“ patří k nejoblíbenějším operním inscenacím vůbec. Wolfgang Amadeus Mozart ji složil na objednávku pro pražské Nosticovo divadlo. V Liberci v ní bude účinkovat velký talent operního a muzikálového prostředí Radim Schwab.

Dvě hry francouzských tvůrců uvede činohra v první polovině roku. Rodinné drama Syn od současného dramatika Floriana Zellera v režii Petra Štindla uvidí diváci v Malém divadle v české premiéře. Skvělou francouzskou komedii Blbec k večeři od Francise Vebera, která se před více než dvaceti lety dočkala i filmového zpracování, režíruje šéf činohry Šimon Dominik. Poslední činoherní premiérou v roce bude Společenstvo vlastníků od Jiřího Havelky, jehož filmová verze aktuálně běží v kinech. V libereckém divadle bude mít premiéru v prosinci.

Premiéru Lovců perel George Bizeta připravuje operní soubor na květen. Operu, která se na českých jevištích uvádí málokdy, uvidí diváci v Liberci poprvé. Na podzim pak soubor chystá dvě klasiky, Jakobína od Antonína Dvořáka a Čardášovou princeznu, nejslavnější dílo maďarského operetního skladatele Emmericha Kálmána.

Maďarským autorem se inspiroval i balet, který na červen chystá premiéru tanečního dramatu podle předlohy spisovatele Ference Molnára Liliom. Ještě předtím uvidí milovníci tance celovečerní baletní inscenaci Sedmero krkavců ve stylu Tima Burtona, jejíž  premiéra proběhne v dubnu.  „Je určena pro dospělé a koncipována jako horor,“ uvedl režisér Richard Ševčík. Na podzim pak baletní soubor uvede v premiéře představení Mauglí na motivy známé knihy Kniha džunglí Rudyarda Kiplinga v režii a choreografii Mariky Mikanové, šéfky baletu.

Mimo premiéry se diváci opět mohou těšit na symfonické koncerty v Šaldově divadle, několik komorních koncertů a festival současného divadla WTF?! v Malém divadle.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jakub Kabeš