23.12.2020 08:45

Divadlo F. X. Šaldy uvede v roce 2021 třináct premiér

Navzdory době, která nepřeje plánování, Divadlo F. X. Šaldy přichází v tradiční vánoční čas s nabídkou předplatného pro rok 2021. Pro diváky je připraveno celkem 13 premiér inscenací – 6 činoherních, z toho jedna světová, 3 baletní, z toho jedna světová, a 4 operní.

Nabídka opery zároveň zahrnuje 5 velkých symfonických koncertů i drobné koncerty komorní. Připravený program všech tří souborů dramaturgicky kombinuje klasická díla světového i domácího repertoáru s díly současnými, velkolepé „spektákly“ pro velké jeviště i díla svým charakterem komorní, dramata, komedie i kombinované žánry. Předplatitelé si mohou vybrat celkem z 18 skupin předplatného rozdělených do pěti kategorií a kromě finanční úspory a především jistoty „svého“ místa, získají také bonusové představení zdarma a u vybraných skupin při zakoupení dospělé abonentky druhou abonentku zdarma pro DÍTĚ do 15 let. Navíc prvních 100 předplatitelů dostane k předplatnému exklusivní dárek v podobě látkové tašky, ušité v divadelní krejčovně z látky, která byla zachráněna při rekonstrukci Šaldova divadla. Věrní abonenti libereckého divadla si tak budou moci vzít kus divadelní historie kamkoliv s sebou.

K předplatnému pro příští sezonu je připravena tradičně přehledná brožura s informacemi o abonentních cyklech i anotacemi plánovaných inscenací. Nově je možné předplatné zakoupit online z pohodlí domova prostřednictvím divadelních stránek https://www.saldovo-divadlo.cz/predplatne.

Nabídka činoherního souboru: Již na úvod roku je v dramaturgickém plánu činohry Král Lear od Williama Shakespeara, zaujímající výsostné postavení mezi klasickými dramaty. Hra se dotýká základních otázek života, jak se vyrovnat s ubývajícím silami, jak přijmout dravost nastupujícího mládí, jak vůbec žít s vědomím vlastní smrtelnosti. Z další nabídky zaujme např. revue Semafor, napsaná na míru našemu divadlu, která diváka přenese do Prahy let šedesátých. Hravá pocta pánům S&Š bude samozřejmě plná slavných písniček, doprovázených přímo na jevišti živou kapelou. V Malém divadle představíme dílo jednoho z nejvýraznějších švédských autorů posledních desetiletí, Pera Olova Enquista. Jeho magické drama Blanche a Marie přináší neuvěřitelně sugestivní pohled na přátelství a lásku.

Vskutku mimořádného návratu do Liberce se dočká Bohumil Hrabal. Jeho román Obsluhoval jsem anglického krále, otevíral v dramatizaci i režii Pera Palouše na podzim roku 1989 nově zbudované Malé divadlo. A na jaře 2021 vstoupí stejný režisér do stejné řeky, aby na tento pozoruhodný příběh nahlédl ze zcela odlišné generační pozice.

Molièrův Tartuffe, břitká komedie o věčném pokrytectví, ani po staletích neztratil nic na aktuálnosti, je připraven pro letošní podzim. Závěr roku pak bude patřit svižné francouzské konverzačce Jméno, autorů Matt. Delaporte a Alex. de La Patellière. která trefně glosuje zákruty rodinných vztahů a v níž své příbuzné (a možná jen i sám sebe) pozná snad úplně každý.

Nabídka baletního souboru: První taneční lahůdkou roku by měl být Mauglí, proslulý příběh o indickém chlapci, jenž byl vychován vlky. Ponořit se do zvuků džungle bude možné díky hudbě zkomponované uznávaným českým skladatelem Alešem Březinou. Červnovou delikatesou bude poutavé taneční drama Liliom na námět Ference Molnára, které se stalo základem známého broadwayského muzikálu Carousel. Následovat bude tragikomická gangsterka z československých padesátek MašínGun Brothers s kontroverzním tématem bratří Mašínů. Jeviště Šaldova divadla autorsky ovládne světově uznávaná umělecká skupina DekkaDancers. Vybranými choreografy z tohoto uměleckého uskupení budou Viktor Konvalinka a liberecký rodák Ondřej Vinklát (dvojnásobný držitel Ceny Thálie).

Nabídka opery: Operní sezóna by měla být zahájena ruskou romantickou klasikou Jolanta, posledním a velmi ceněným operním dílem P. I. Čajkovského. Následovat bude brilantní a virtuózní francouzská opera od Itala C. Donizettziho – La fille du r´giment -  Dcera pluku. Tak jako v předchozích sezónách, bude v operní nabídce také muzikál, pro příští rok z broadwayské produkce - Hledá se tenor, který námětově navazuje na Verdiho slavnou operu Otello – a tento klenot operní, z pera Giuseppe Verdiho, opera připravuje pro letošní podzim. Na sezónu 2021 je naplánováno celkem pět velkých symfonických koncertů a pravidelný cyklus komorních koncertů ve foyer Šaldova divadla.

Pro diváky, kteří se nechtějí vázat, ale i tak chtějí uspořit a zajistit si přísun divadelních zážitků dopředu, má Divadlo F. X. Šaldy v nabídce blokové předplatné, takzvané Divadelní „trháky“. Tato forma předplatného umožňuje získat vstupenky se slevou na představení dle vlastního výběru. V nabídce jsou „trháky“ na 5 a 10 představení. Kupón se jednoduše utrhne a smění za vstupenku na vybranou hru. Kromě toho je opět možné pořídit klasické dárkové poukazy v hodnotě 100, 300, 500 a 1000 Kč, novinkou je možnost zakoupit vybrané poukazy i z pohodlí domova on-line na stránkách https://www.saldovo-divadlo.cz/darkove-poukazy.

„Do roku 2021 vstupujeme s nadějí, že bude lepší než rok 2020. S nadějí, že to co prožíváme, když jsou naše divadla zavřená, už prožívat nebudeme. Protože základem divadla je kontakt s divákem, bez toho to prostě nejde. Milí diváci, děkujeme vám za vaši věrnost a těšíme se na setkání s vámi v Šaldově i Malém divadle“, doplila na závěr Jarmila Levko, ředitelka Divadla F. X. Šaldy

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová

Divadlo F. X. Šaldy uvede v roce 2021 třináct premiér

Inscenace

14.01.2021

Činoherní studio tradičně připomene smutné výročí Konference ve Wannsee. Letos inscenaci uvede jako audiozáznam

Ústecké Činoherní studio od roku 2008 každoročně připomíná lednovou událost z roku 1942 známou jako Konference ve Wannsee ve formě inscenovaného čtení. Ani letos tradici neporuší, ale díky pandemickým opatřením uvede inscenaci Filipa Nuckollse a Vladimíra Čepka jako zvukový stream, který bude online pouze ve středu 20. ledna, tedy přesně 79 let od události u berlínského jezera Wannsee.

14.01.2021

Herci Východočeského divadla Pardubice nazkoušeli Žítkovské bohyně

Pardubičtí herci sice nemohou hrát pro diváky, přesto v zákulisí Východočeského divadla panuje ruch jako za běžného provozu, pouze za přísných hygienických podmínek. Po dokončení příprav vztahového thrilleru Venkov na Malé scéně ve dvoře se téměř celý soubor pustil do zkoušení zbrusu nové dramatizace románu Žítkovské bohyně.

14.01.2021

Moravské divadlo Olomouc odsouvá na jaro premiéru inscenace Dokonalá svatba

Divadelníci míní, protiepidemická opatření mění. Moravské divadlo Olomouc plánovalo odstartovat letošní rok s úsměvem, na pobavené reakce publika v zaplněném hledišti si ale bude muset počkat. Premiéra situační komedie Dokonalá svatba se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků.