25.01.2023 13:33

Divadlo F. X. Šaldy připravuje inscenaci Marie Antoinetta

První letošní novinkou libereckého Divadla F. X. Šaldy bude hra Marie Antoinetta amerického autora Davida Adjmi. Premiéru inscenace uvede činoherní soubor v pátek 27. 1. 2023.

„Je to hra s historií. Není to extrémně moderní věc a zároveň to není dobová věc. Právě proto, že jsme chtěli upozornit na to, že osud Marie Antoinetty je velmi podobný současným osudům, i když si myslíme, že to tak není," řekla dnes novinářům režisérka představení Jana Ryšánek Schmiedtová.

Autor podle ní při vytváření inscenace vycházel převážně ze skutečných událostí druhé poloviny 18. století, zároveň do ní ale vložil něco ze současného světa. „Ať je to současný slang, anebo současné chápání lidí a tím vlastně ukázal příběh Marie Antoinetty jako příběh současných lidí. Jako příběh současné ženy, které se dostává do velmi nelichotivé situace v tom smyslu, že dostává do rukou hrozně velkou moc a není vychovaná pro to, aby tu moc nesla a aby s ní zacházela," uvedla režisérka.

Hlavní hrdinka příběhu se podle ní kvůli tomu dostává do víru klasických povrchních věcí, jaké známe asi nejvíce z bulváru. „Stejně tak, jak ji milují a obdivují, tak ji i nesnáší, zatracují. Začínají o ní vznikat opravdu ošklivé drby, které ji mají oslabit, které ji mají pozurážet, ponížit," řekla režisérka. Hra spěje k tragickému konci stejně jako ve skutečnosti, kdy v roce 1793 byla sedmatřicetiletá Marie Antoinetta sťata gilotinou na jednom z pařížských náměstí. „Ovšem nám tady autor ukazuje Marii Antoinettu v moment, kdy se smiřuje sama se sebou a kdy zjišťuje, kde se stala chyba," dodala režisérka.

Marie Antoinetta, dcera habsburské panovnice Marie Terezie, byla ve 14 letech poslána z Rakouska do Francie, aby si vzala korunního prince. V roce 1774, tedy ve svých 19 letech, se stala francouzskou královnou po boku Ludvíka XVI. Porodila čtyři děti, tři z nich ale zemřely dříve, než mohly dospět. Oslňovala fantastickými kostýmy a výstředními parukami. Patnáct let žila v nablýskaném přepychu Versailles, než vládu jejího manžela smetla krvavá francouzská revoluce.

V inscenaci poslední francouzskou královnu ztvární Karolína Baranová, jejího manžela Ludvíka hraje Ondřej Kolín. V dalších rolích se představí Jakub Albrecht, Jana Hejret Vojtková, Eliška Jansová, Filip Jáša či Eva Goldmannová. Výprava je dílem Davida Janoška a hudbu složila Vladivojna La Chia.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, abz